4 grudnia 2023
Wiadomości

Stary news, złe zdjęcie – oskarżenie o rasizm

Słynący z dostrzegania wszędzie nienawiści Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych umieścił dramatyczną opowieść na temat brutalnego ataku na rodzinę Czeczenów. Post podchwyciła dwójka posłów PO. Jak się okazuje, historia pochodzi sprzed kilku lat, również ilustrujące ją zdjęcie nie ma nic wspólnego z opisanymi wydarzeniami.

– Podczas wybijania szyb w mieszkaniu czeczeńskiej rodziny narodowcy z Białegostoku zranili dwumiesięczne niemowlę – krzyczy nagłówek posta, zamieszczonego wczoraj na profilu Ośrodka. W dalszej części opisane są prześladowania, których mieli doświadczyć Czeczeni żyjący w Białymstoku. Przy uważnej lekturze można doczytać się, iż do zdarzenia doszło cztery lata temu – informacja ta znajduje się w dalszej części tekstu, a całość ma sugerować, że prześladowania Czeczenów są świeżym newsem. Oczywiście wielu internautów dało się schwytać w pułapkę – w tym posłanka Platformy Obywatelskiej Kinga Gajewska, która użyła „newsa”, by zaatakować politycznych oponentów. – Gratulacje Panie Błaszczak! Dzięki Pana mowie nienawiści i cichym przyzwoleniu na agresję w stosunku do osób innego wyznania, „prawdziwi Polacy” pokazują światu naszą gościnność… – napisała Gajewska, udostępniając post Ośrodka. Również poseł Michał Szczerba udostępnił zmanipulowany post, podpisując go słowami uderzającymi w PiS.

fb.com/jakub.wiech.mikroblog

Obecnie oba posty są niedostępne. Politycy usunęli je. Jak ustalono, również zdjęcie, którym okraszono melodramatyczny tekst, nie ma związku ze sprawą – to fotografia wykonana w Syrii w 2014 r. Gajewska przeprosiła za swoją pomyłkę, składając odpowiedzialność na stronę, z której udostępniła post. Tymczasem Ośrodek nie ma sobie nic do zarzucenia. – Czy to, że sprawa miała miejsce 4 lata temu umniejsza jego wagę? Czy raczej pokazuje – co miał na celu post – że ekstremistyczne ugrupowania są groźne niezależnie od tego jaka ideologia za nimi stoi – religijny ekstremizm czy ideologia „rasy panów” – tłumaczą się nieudolnie administratorzy. – Wtedy to był incydent, dziś ataki rasistowskie to codzienność – dodają w komentarzach.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych od lat stara się zwalczać strony czy organizacje wyrażające odmienne poglądy, oskarżając przeciwników politycznych o rasizm. Swego czasu administracja tej strony blokowała profile narodowców, Ośrodkowi podpadła nawet szkolna gazetka (TUTAJ). Założyciel strony, Rafał Gaweł, został skazany za oszustwa finansowe w lipcu ubiegłego roku. Do przestępstw się nie przyznał – twierdzi, że jest prześladowany przez ksenofobów i rasistów (TUTAJ).

wp.pl, gazeta.pl

 

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net