Szwajcaria nie chce być członkiem UE

24 lata temu w Brukseli Szwajcarzy złożyli wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Od tamtej pory wiele się zmieniło – sami zainteresowani nie myślą poważnie o wspólnocie europejskiej, dlatego wniosek zostanie oficjalnie wycofany.

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Według „Neue Zürcher Zeitung” oficjalne wycofanie wniosku nastąpi już 1 sierpnia. Decyzję taką podjęła już w marcu Rada Narodowa – niższa izba szwajcarskiego parlamentu. Ostatnio, stosunkiem 27 do 13 głosów, potwierdziła ją izba wyższa – Rada Kantonów. Jak podaje „NZZ”, wniosek Szwajcarii leży w brukselskich archiwach już od 1992 roku, kiedy to kraj ten złożył wniosek o akcesję do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Jednak już w grudniu tego samego roku 50,3 proc. szwajcarskiego społeczeństwa negatywnie wypowiedziało się na temat takiego rozwiązania. Rok później EWG przekształciła się we Wspólnotę Europejską, rozpoczynając współpracę również w zakresie gospodarczym. Taki stan rzeczy utwierdził Szwajcarów w przekonaniu o słuszności podjętej decyzji.

Kolejną próbę wznowienia działań na rzecz szybkiego wejścia do UE podjęto w 2001 roku, poprzez inicjatywę obywatelską „Tak dla Europy”. Jednak w referendum odrzuciło ją 76,8 proc. głosujących. Choć, jak poinformował Didier Burkhalter, minister spraw zagranicznych Szwajcarii, jego kraj dopiero 1 sierpnia poprosi oficjalnie Brukselę, by mogła „traktować wniosek jako wycofany”, szwajcarski parlament podjął tę decyzję zaledwie kilka dni przez kluczowym dla całej Unii brytyjskim referendum ws. tzw. „Brexitu”.

Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.