11 kwietnia 2024
Wiadomości

TK o zapisie dot. immunitetów parlamentarzystów

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zapis obejmujący immunitetem parlamentarnym „inną działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu” jest konstytucyjny.

TK po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, na podstawie ustawy o TK z czerwca 2015 r., publicznie ogłosił w pełnym, 10-osobowym składzie, orzeczenie.

Wniosek złożyła w 2014 roku ówczesna Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz. Chodziło o zbadanie, czy zapis ustawy z 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, że immunitetem objęta jest „także inna działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu”, stanowi niezasadne rozszerzenie immunitetu w stosunku do zapisów zawartych w konstytucji.

Według RPO, zapis ten narusza konstytucyjną zasadę równości, ponieważ odstępstwo to nie ma uzasadnienia w żadnych wartościach i normach konstytucyjnych. Jego efektem jest jedynie ograniczenie prawa do sądu osób trzecich, które mogą dochodzić roszczeń o ochronę dóbr osobistych wobec parlamentarzystów.

Wiceprokurator generalny, Robert Hernand, w 2014 roku skierował do TK pismo z wnioskiem o uznanie zgodności zaskarżonego przepisu z konstytucją. W jego ocenie „inna działalność” jest aktywnością ściśle parlamentarną, do której uprawniony jest jedynie poseł lub senator. Nie jest nią natomiast działalność niezwiązana bądź luźno związana ze sprawowaniem mandatu, nawet prowadzona na terenie Sejmu czy Senatu. Pismo w podobnym tonie do TK przesłała w 2015 roku Małgorzata Kidawa-Błońska, ówczesna marszałek Sejmu.

Maj/Interia.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net