Tonga pokryte pyłem wulkanicznych. ZDJĘCIA pokazują dramat mieszkańców po najsilniejszej erupcji 30-lecia (FOTO)

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia z Tonga pokazujące skutki potężnej erupcji podwodnego wulkanu. To, co rzuca się w oczy, to pył wulkaniczny, który pokrył ogromny obszar.

W Tonga w sobotę około 65 km na północ od stolicy kraju, Nuku’alofa miała miejsce erupcja podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha-apai. Eksperci oceniają, że był to najsilniejszy wybuch wulkaniczny na świecie od trzech dekad. Tsunami wywołane erupcją, choć stosunkowo niewielkie, dotarło nawet do Japonii, Peru czy Kalifornii w USA.

Ciągle praktycznie nie ma łączności z państwem, za wyjątkiem radia. Organizacje humanitarne mają problem nawet z użyciem telefonów satelitarnych.

W sieci pojawił się pierwsze zdjęcia po kataklizmie, które pokazują, jak wygląda krajobraz po erupcji. To, co rzuca się w oczy, to ogromne obszary pokryte wulkanicznym pyłem, choć większość budynków pozostała na swoich miejscach.

Pojawiły się także ofiary śmiertelne. Na chwilę obecną potwierdzono dwa zgony. Według nowozelandzkich mediów, około 100 budynków zostało uszkodzonych w stolicy, zaś 50 zniszczonych.

Do Tonga wysłana została pomoc humanitarna, ale minie trochę czasu, zanim dotrze na miejsce. Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała, że samolot C-130 Hercules jest gotowy do lotu, aby dostarczyć potrzebny sprzęt i produkty. Jednak zanim to nastąpi, lotnisko w Nuku’alofa musi zostać uprzątnięte z pyłu wulkanicznego.

Wysłano również dwa statki marynarki wojennej z zapasami wody i żywności oraz helikopter ratunkowy. Statki dotrą na miejsce w ciągu około trzech dni.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net