18 kwietnia 2024
Wiadomości

Trybunał konstytucyjny orzekł, że izolacja z powodu Wielkiej Histerii była nielegalna. „Areszt domowy, może dojść do żądań o odszkodowania”

Trybunał Konstytucyjny Portugalii orzekł, że nakaz przymusowej izolacji obywateli z powodu Wielkiej Histerii w latach 2020-2021 był niezgodny z konstytucją tego kraju. Trybunał wprost nazwał to „aresztem domowym”.

Cytowani przez „Publico” sędziowie stwierdzili, że przymusowa kwarantanna naruszyła „konstytucyjne prawo do swobody przemieszczania się”.

Ponadto sędziowie orzekli, że rząd nie miał prawa zmuszać do profilaktycznej izolacji osób, które przybyły do Portugalii z poszczególnych państw świata. Skrytykowano również nakaz izolowania osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem osób w czasie, gdy w Portugalii nie obowiązywał stan wyjątkowy.

Portugalskie media wskazały, że wyrok trybunału konstytucyjnego może doprowadzić do fali żądań o odszkodowanie od państwa. Według wybranych konstytucjonalistów, orzeczenie miałoby być „polemiczne”, gdyż ma stanowić „zagrożenie dla bezpieczeństwa sanitarnego państwa”.

Cytowani eksperci przekonują, że orzeczenie jest „przesadne” i „rygorystyczne”. Lamentują też, że przez taki wyrok w przyszłości rząd Portugalii nie będzie mógł wprowadzać restrykcji.

Jak widać, w Portugalii sędziowie dość poważnie traktują swoją pracę i potrafią stanąć w obronie obywateli przed rządem.

W Polsce oczywiście na podobny wyrok TK nie ma co liczyć. „Niezależność” tej instytucji od władzy jest bowiem powszechnie znana.

rmf24.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net