3 marca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Turcja zaostrza kurs wobec chrześcijan

foto: ניר חסון Nir Hason, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: ניר חסון Nir Hason, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Bardzo prawdopodobne jest, że Turcja zaostrzy swoją politykę wobec chrześcijan. Niedługo po nieudanym puczu doszło do kilku antychrześcijańskich incydentów. Teraz patriarsze ekumenicznemu Bartłomiejowi postawiono poważne zarzuty.

Tuż po lipcowej próbie junty w Turcji tłum islamistów wtargnął do Kościoła Mariackiego w Trabzon nad Morzem Czarnym. Podczas incydentu dało się słyszeć okrzyki „Allah akbar”, a agresorzy wymachiwali flagami Turcji oraz nacjonalistycznej Partii Akcji Narodowej. Świątynia została zdewastowana.

Najprawdopodobniej nie będzie to jedyny antychrześcijański incydent z udziałem tureckich muzułmanów. Ekumenicznemu patriarsze Konstantynopola, Bartłomiejowi, postawiono bowiem bardzo poważne zarzuty. Gazeta „Aksam” oskarżyła go o współudział w nieudanym wojskowym zamachu stanu. Świadczyć o tym ma rzekome „paktowanie” z kaznodzieją Fetullahem Gülenem, naczelnym wrogiem Ankary, obecnie przebywającym w USA. Dowodem zażyłości między duchownymi miało być, opublikowane przez prasę, ich wspólne zdjęcie z lat 90. Gazeta podkreśliła, że pucz był „dziełem terrorystów Gülena, CIA oraz grecko-prawosławnego patriarchatu”.

Patriarchat odciął się od wszystkich oskarżeń, zapewniając jednocześnie, że od dziesięcioleci nieprzerwanie popiera demokratyczny porządek w Turcji oraz iż nigdy nie wspierał żadnych przewrotów wojskowych. Dodatkowo patriarchat zapewnił o lojalności wobec legalnych władz w Ankarze.

„Aksam” twierdzi jednak, że zamach stanu był wynikiem zbliżenia na linii Ankara-Moskwa, które nastąpiło po miesiącach chłodnych, wręcz wrogich, stosunków. Z tego powodu CIA miało zaproponować środowisku Gülena i konstantynopolitańskiemu patriarchatowi wspólne działania przeciw Erdoganowi. „Aksam”, powołując się na byłego ambasadora USA w Jemenie  Arthura Hughesa, pisze, że właśnie patriarcha Bartłomiej miał być szczególnie zaniepokojony wzmocnieniem rosyjskich wpływów nad Bosforem, bowiem obawiał się wzrostu znaczenia patriarchatu moskiewskiego.

Arthur Hughes oświadczył w środę, iż nie udzielał prasie żadnych informacji związanych ze sprawą. Kilka dni wcześniej podobne wypowiedzi, opatrzone jego nazwiskiem, pojawiły się również na łamach rosyjskiego portalu pravoslavija.ru.

Maj/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net