Turcja zwalcza mniejszości religijne

foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan walczy z chrześcijańskimi mniejszościami w tym kraju. Władze wstrzymały rekonsekrację cerkwi prawosławnej w Özlüce. Uroczystościom 7 maja miał przewodniczyć ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Po odsunięciu premiera Ahmeta Davutoglu, który dawał nadzieję na unormowanie się sytuacji (prowadzili rozmowy na temat powrotu wypędzonych chrześcijan i ich potomków) na rekonsekrację świątyni nie zgodził się gubernator prowincji Münir Karaloglu, osoba z bliskiego otoczenia Erdogana. Karaloglu jest znany z surowości wobec ormiańskich chrześcijan.

Zakaz rekonsekracji cerkwi obserwatorzy ze strony kościelnej traktują jako nietakt wobec patriarchatu ekumenicznego Konstantynopola. Bartłomiej I miał poświęcić dawny kościół w Özlüce koło Bursy. Prawie sto lat wcześniej, dokładnie w 1923 r., ówcześni chrześcijanie mieszkający w regionie zostali wypędzeni przez turecką ludność, a cerkiew św. Grzegorza z czasem uległa zniszczeniu.

Gdy przywrócono metropolię Bursa w 2012 r., biskup rozpoczął wśród wiernych zbiórkę funduszy na odbudowę świątyni, a w ramach remontu uczestniczył nawet burmistrz dzielnicy Mustafa Bozbey. Chrześcijanie mieli nadzieję na poprawę swojej sytuacji, jednak ostatnie decyzje władz zdają  się jej nie pozostawiać. To kolejny akt dyskryminacji chrześcijan ze strony tureckich władz. Niedawno Turcja niezgodnie z prawem zabrała miejscowym mnichom średniowieczny klasztor (TUTAJ).

Szy/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net