Tureccy chrześcijanie obawiają się islamizmu

Wydarzenia, do których doszło w Turcji w ciągu ostatniego tygodnia, sprawiły, iż tamtejsi chrześcijanie obawiają się umocnienia islamskiego fundamentalizmu. Kraj ten już wcześniej nie był przyjazny wyznawcom Chrystusa, dochodziło tam bowiem do licznych aktów nienawiści wobec nich.

Niedawno w Trabzonie, na północnym wschodzie Turcji, powybijano kamieniami okna w kościele i domu parafialnym, w którym pracował zamordowany przed 10 laty przez muzułmanina ks. Andrea Santoro. Chrześcijanie obawiają się, iż obecnie, gdy władzę w Turcji dzierży partia o silnych powiązaniach  z islamem, takie zachowania będą przez nią akceptowane.

Bp Paolo Bizzeti SJ ma nadzieję, że partia Erdogana zdoła otworzyć się na dialog, nie tylko z laicką opozycją, lecz także z mniejszościami religijnymi. – W tej chwili ludzie, z którymi jestem w kontakcie, usiłują zrozumieć, co się dzieje. Zapowiedziano przedsięwzięcie drastycznych środków. Trzeba jednak zobaczyć rozwój sytuacji, bo wyciąganie z tego wniosków wydaje mi się przedwczesne – ocenił duchowny.

Hierarcha zaznaczył także, iż próba zamachu stanu tydzień temu (TUTAJ) wywołała powszechne oburzenie, gdyż pucz „nie jest sposobem rozwiązywania problemów”. Bp Bizzeti wyraził nadzieję, że sytuacja w jego kraju „wróci do rozsądnych granic”. – Nie sądzę, by było niebezpieczeństwo wojny domowej. Niewątpliwie sytuacja jest napięta, są zwolnienia z pracy, aresztowania. Jestem w kontakcie z księżmi i z parafiami, w których sytuacja jest wprawdzie spokojna, ale trzeba było zrezygnować z pewnych inicjatyw, bo rodziny są zaniepokojone. Mieliśmy urządzić obóz dla dzieci, ale musieliśmy to odłożyć z oczywistych w tej chwili motywów – mówi biskup.

Wikariusz apostolski Stambułu w europejskiej części Turcji podkreślił, że tamtejsi katolicy nie mogą zrozumieć zaistniałej w kraju sytuacji i przeżywają ją w napięciu. Bp Rubén Tierrablanca OFM powiedział, iż panująca atmosfera rodzi agresję i przemoc. Zauważył, że atakowane są kościoły różnych wyznań chrześcijańskich. Duchowny stwierdził, iż na ulicach widoczny „jest lęk mieszkańców i daleko jeszcze do normalizacji”.

Więcej o obecnej sytuacji w Turcji TUTAJ.

Maj/Pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net