4 kwietnia 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Ukraina będzie walczyła z Rosją

Premier Arsenij Jaceniuk oznajmił dzisiaj, że Kijów jest gotowy do „wojny prawnej” z Moskwą. Zrezygnuje tylko wtedy, jeśli Rosja zgodzi się na restrukturyzację ukraińskiego zadłużenia. Chodzi o obligacje o wartości 3 mld dolarów, kupione przez Rosję w 2013 r.

– Ukraina pozostawia Rosji szansę przyjęcia warunków restrukturyzacji, które zostały uzgodnione z większością kredytodawców – podkreślił szef ukraińskiego rządu. Podczas konferencji prasowej, na której wystąpił wspólnie z minister finansów Natalią Jaresko,  Jaceniuk oznajmił, że daje Moskwie czas do 29 października na podjęcie odpowiednich kroków. – Jesteśmy gotowi do wojny prawnej z Federacją Rosyjską – zapowiedział.

Władimir Putin zasugerował we wtorek, aby Ukraina oddała dług, zaciągając pożyczkę w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Dodatkowo zleciła ministrowi finansów, by ten kontynuował rozmowy z Kijowem odnośnie zadłużenia. – Jeśli Ukraina nie będzie w stanie wykupić obligacji, będziemy musieli to potraktować jak ogłoszenie niewypłacalności, i to niezależnie od programu pomocowego zaoferowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – stwierdził minister finansów Rosji Anton Siłuanow.

Ukraina otrzyma pomoc MFW w wysokości 17,5 mld dolarów, dzięki zatwierdzonemu w marcu 2015 czteroletniemu programowi rozszerzonego finansowania. W sierpniu zawarto porozumienia miedzy Ukrainą a grupą wierzycieli międzynarodowych, odnośnie restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego. Ma to zmniejszyć dług do 15, 5 mld USD. Ustalono również, że z głównej spłaty zostanie odpisane około 20 proc., czyli prawie 3,6 mld dolarów. Reszta kwoty będzie spłacona po 2019 r.

Rosja nie brała udziału w rozmowach na temat restrukturyzacji zadłużenia Kijowa. Nie zgadza się na to, żeby obligacje były traktowane jak komercyjne papiery dłużne skarbu państwa. Moskwa jest zadania, iż była to pożyczka udzielona państwu przez państwo – Kijów twierdzi z kolei, że wierzycielem była struktura komercyjna.

 Joan/biznes.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net