Ukraina: pogrzeb 100 polskich żołnierzy

Wczoraj w Mościskach w obwodzie lwowskim uroczyście pochowano szczątki ponad 100 polskich żołnierzy, którzy polegli w czasie walk z Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.
Uroczystości w Mościskach rozpoczęły się w kościele diecezjalnym, gdzie Mszę świętą odprawił metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Uczestniczyły w niej rodziny dwóch zidentyfikowanych żołnierzy, a także wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski. Obecni byli również polscy i ukraińscy parlamentarzyści, przedstawiciele lwowskich władz obwodowych, organizacje polskie z Ukrainy oraz pododdział kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. – Są to żołnierze, którzy w 1939 r. szli na odsiecz Lwowa w ramach grupy generała Kazimierza Sosnkowskiego. W ramach działań bojowych zginęło wówczas do 1,5 tysiąca wojskowych. Polegli oni na linii od Przemyśla do Lwowa – wyjaśnia prezes Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk. – Jest to tak naprawdę ostatnie duże pobojowisko wrześniowe, które do tej pory nie jest uporządkowane. Mogiły tych żołnierzy cały czas są rozsiane po polach, lasach i wiejskich cmentarzykach – dodaje Dworczyk.
Poszukiwanie szczątek poległych Polaków trwały dwa lata. W akcję angażowali się m.in. studenci z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Lwowa. Łącznie odkryto 300 ciał, ponad setka została poddana ekshumacji. – Niestety, tylko niewielka część spośród ekshumowanych miała nieśmiertelniki, czyli znaki, dzięki którym można zidentyfikować poszczególne ciała. Udało się zidentyfikować tylko trzy osoby – podkreśla Dworczyk. Poszukiwania były możliwe dzięki działaniom projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci”, realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z konsulatem RP we Lwowie, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i przy udziale środowisk polskich na Ukrainie.
Podo/wpolityce.pl
Przekaż wieści dalej!