15 czerwca 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Ukraina zbankrutuje

Analitycy z banku Goldman Sachs Group ostrzegają, że Kijów nie będzie w stanie w przyszłym miesiącu dokonać płatności za obligacje. Ukraina powiększy swój dług o kolejne miliardy dolarów i ostatecznie ogłosi bankructwo.

Sygnały o tym, że Ukraina szykuje się do tego, aby przestać spłacać swoje długi, były widoczne już wcześniej. „Goldman Sachs ocenia, że jest mało prawdopodobne, by rząd rozwiązał spór z wierzycielami ws. planu spłaty zadłużenia w ciągu najbliższych tygodni i zapewne wyda moratorium przed przypadającym na 24 lipca terminem płatności 120 mln dolarów raty” – podkreśla analityk banku Andrew Matheny w ostatnim raporcie.

Matheny dodaje, że Ukraina daje wierzycielom kilka tygodni na zaakceptowanie propozycji dewaluacji zobowiązania, zanim nałoży tzw. moratorium na zadłużenie. „Ukraina nie dokona wypłaty 24 lipca i w rezultacie wejdzie w spór. Nie spodziewamy się, aby wierzyciele ad hoc przyjęli ostatnią propozycję Ukrainy” – ocenia Matheny.

Wierzyciele i komitetu i przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego spotykają się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie (od 29 czerwca do 3 lipca), aby zdecydować o restrukturyzacji długu i wypłacie kolejnej transzy kredytu dla Ukrainy. Chodzi o 17 mld dolarów. MFW poinformował na początku czerwca, że może utrzymać wsparcie dla Ukrainy, nawet jeśli kraj ten zatrzyma obsługę długu prywatnych obligatariuszy.

Ukrainie, jak dotąd, nie udało się dojść do porozumienia z kredytodawcami. Ministerstwo Finansów w Kijowie uważa, że dla wykonania celów programu MFW konieczne jest nie tylko odroczenie spłaty długów, ale także umorzenie ich części.

19 maja parlament Ukrainy uchwalił ustawę dającą rządowi prawo do wstrzymywania spłaty zadłużenia zagranicznego. MFW zatwierdził w marcu pomoc dla Ukrainy w formie czteroletniego programu rozszerzonego finansowania w wysokości 17,5 mld dolarów. Ma to pomóc w ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy oraz przywrócić wzrost gospodarczy i poprawić warunki życia obywateli. Oczekuje się, że dzięki kredytowi MFW do pomocy dla Ukrainy przyłączą się inne międzynarodowe instytucje.

CWIK/tvn24bis.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net