Majdanek: Ukraińcy, którzy hajlowali, poniosą karę

foto: Alians PL, licencja GFDL via Wikimedia Commons
foto: Alians PL, licencja GFDL via Wikimedia Commons

W ubiegłą sobotę dwóch młodych Ukraińców w wieku 19 i 24 lat zostało zatrzymanych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdy wykonywali gesty hitlerowskiego pozdrowienia. Usłyszeli już zarzuty prokuratorskie, grozi im 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu i 1500 zł grzywny. 

Rozbawionych Ukraińców wykonujących hitlerowski gest i robiących sobie zdjęcia zauważył ochroniarz muzeum na jednej z kamer monitoringu. Mężczyzna zawiadomił policję, zaś ona tego samego dnia aresztowała obu Ukraińców. W poniedziałek usłyszeli zarzuty prokuratorskie: propagowanie ustroju faszystowskiego poprzez wykonywanie hitlerowskiego pozdrowienia i znieważenie miejsca pamięci osób zamordowanych w byłym niemieckim obozie na Majdanku. Obaj przyznali się do winy i zgodzili dobrowolnie poddać karze. Prokuratura zwróci się do sądu o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Prawdopodobnie otrzymają karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i po 1,5 tys. grzywny. Obecnie wydano im zakaz wstępu na teren Muzeum na Majdanku.

Przypadki skandalicznego zachowania młodych Ukraińców w miejscach kaźni i pamięci narodowej zdarzają się coraz częściej. W ubiegłym roku uczący się w Polsce Wladyslaw Kucher pochwalił się w Internecie zdjęciem, na którym wykonywał obraźliwy gest w stronę pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku. Sprawa wówczas trafiła do sądu, a on sam został wyrzucony ze szkoły. Podobnie było z Denisem Szubinem z neonazistowskiej organizacji Misanthropic Division. Ukrainiec prowokacyjnie fotografował się na terenie byłego obozu koncentracyjnego, zaś po powrocie na Ukrainę miał służyć w szeregach jednego z batalionów ochotniczych. W ubiegłym miesiącu znów pojawił się w Polsce, gdzie rozpoczął profanacyjny „objazd” po miejscach ważnych dla polskiej pamięci narodowej. Zjawił się wówczas nie tylko w Lublinie, ale w Auschwitz i Poznaniu. Mimo apeli skierowanych do MSWiA polskie służby nie zdołały ująć Szubina, który wrócił na Ukrainę.

Szy/kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net