19 maja 2024
WiadomościWojskowość

Ukraińscy spadochroniarze dostaną nowe T-80BW

Od początku konfliktu ukraińskie wojska powietrznodesantowe jako jedyna formacja była całościowo zdolna do podjęcia akcji na terytorium Donbasu. Spadochroniarze dysponowali dotychczas tylko lekkim sprzętem.

Rok temu pojawiły się informacje, że pododdziały aeromobilne otrzymają ciężki sprzęt, wyposażony w uzbrojenie adekwatne do potrzeb miejscowego pola walki. Takie potrzeby wynikały z konfrontacji z potencjałem bojowym przeciwnika. Cztery brygady ukraińskich spadochroniarzy miały otrzymać wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, zestawy kierowanych pocisków p-panc. nowej generacji oraz nowe wozy bojowe.

Każda z brygad ma otrzymać kompanię czołgów typu T-80BW. Czołgi pochodzą z „remanentów” po jednostkach pancernych z czasów ZSSR, znajdujących się na terenie charkowskich zakładów im. Małyszewa (szukano za granicą kontrahenta na ich zakup). Zdjęcia zmodernizowanych T-80BW pokazał na swoim profilu w Facebooku doradca ukraińskiego prezydenta Jurij Biriukow. Opatrzył także informacją, że pierwsze T-80 gotowe są już do przekazania spadochroniarzom.

Siły zbrojne Ukrainy dysponują niewielką ilością tych czołgów (około 260 sztuk kilku wersji). Wystarczą jednak do zasilenia pododdziałów każdej z brygad. Rodzi się jednak poważny problem logistyczny, ponieważ „nowe” czołgi napędzane są turbiną gazową, w miejsce tradycyjnego silnika diesla. Inna bolączką sprzętową są coraz większe braki w podstawowym uzbrojeniu brygad pancernych i zmechanizowanych, wyposażonych w wiekowe czołgi T-64. Wybrano rozwiązanie kompromisowe, kierując T-80 do spadochroniarzy. Zajmie to również jakiś czas, ponieważ pojawiły się także problemy w skompletowaniu załóg dla tworzonych kompanii (po 10 wozów każda).

Mug/dziennikzbrojny.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net