2 kwietnia 2024
WiadomościWojskowość

Ukraiński batalion gwałcił i torturował ludzi

foto: Twitter.com/dneprcity
foto: Twitter.com/dneprcity

Ukraińskie władze zatrzymały dowódcę i siedmiu członków walczącego na wschodzie batalionu milicyjnego „Tornado”. Są oni podejrzani o stworzenie grupy, która dopuszczała się zabójstw, gwałtów, porwań i torturowania ludzi.

Ukraiński batalion „Tornado” działa w obwodzie ługańskim. Szef obwodowej administracji państwowej, Hennadij Moskal, zażądał od MSW Ukrainy natychmiastowego rozbrojenia formacji. Szef tego resortu, Arsen Awakow, podjął decyzję o likwidacji „Tornada”.

O zatrzymaniach poinformował zastępca prokuratora generalnego, Anatolij Matios. Według niego, głównym podejrzanym o stworzenie grupy przestępczej jest dowódca batalionu, porucznik milicji Rusłan Onyszczenko.

Członkowie „Tornada”, którego główna siedziba znajduje się w szkole w miasteczku Prywilla w obwodzie ługańskim, mieli w jej piwnicach pomieszczenia, w których torturowano bezprawnie zatrzymane osoby cywilne. – Śledztwo dysponuje dowodami, że w obecności dowódcy Onyszczenki, pod groźbą zabójstwa, doszło do zbiorowego zgwałcenia jednego z zatrzymanych – powiedział Matios, prokurator generalny.

Członkowie „Tornada” zaś utrzymują, że zatrzymania cywilów związane są z walką z przemytem z terenów ukraińskich do terytoriów separatystycznych. – Kiedy staliśmy na pierwszej linii frontu, byliśmy ostrzeliwani (…) i zabijani, to uważano nas za bohaterów. Teraz, kiedy zrozumieliśmy, że rozpoczął się handel z separatystami, zaczęto nas uważać za zabójców – powiedział jeden z członków batalionu.

Nie jest to jedyny przypadek barbarzyństwa po stronie ukraińskich mundurowych. Wcześniej poinformowaliśmy, że dwie kobiety – matkę i córkę – które posądzano o współpracę z separatystami, zastrzelono kulą w tył głowy (TUTAJ). Zatrzymani są szeregowcami w wieku 23 i 25 lat. Obaj przyznali się do winy. W trakcie śledztwa ustalono, że kobiety zostały zabite z karabinu maszynowego.

Według majowego raportu Amnesty International, zarówno separatyści jak i Ukraińcy dopuszczają się niemal codziennie zbrodni wojennych, m.in. torturowania i zabijania więźniów. Okrucieństwa te dotykają także cywilów.

CWIK/gazeta.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Ukraiński batalion gwałcił i torturował ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net