Ukraińskie czołgi wjechały do Polski

Vasily Chobitok http://armor.kiev.uaЧобиток В. В., CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Na terytorium Polski wjechały bez żadnego nadzoru ukraińskie czołgi. „Przez wiele kilometrów” nie miały żadnego nadzoru ze strony polskich władz.

Sytuacja miała miejsce na początku miesiąca, ale dopiero teraz wyszła na jaw. Lawety z pięcioma ukraińskimi czołgami T-64 wjechały na terytorium Polski. Ich celem były Niemcy, gdzie zmierzały na zawody wojsk pancernych.

Czołgiści przedstawili dokumenty, jednak – wbrew procedurom – nie byli objęci żadnym nadzorem. Anonimowy urzędnik MSW w rozmowie z TVN24 podkreśla, że cała trasa powinna być zabezpieczona. – Papiery były w porządku, mieli odpowiednie zgody. Problem w tym, że nie było jakiegokolwiek nadzoru nad tym transportem. A powinien być objęty obserwacją na całej długości trasy – mówi proszący o anonimowość przedstawiciel MSW.

Po przedstawieniu odpowiednich dokumentów zezwalających na wjazd do Polski, ukraińscy czołgiści zostali wpuszczeni przez Straż Graniczną i skierowali się w stronę granicy z Niemcami. Ukraińcy mieli brać udział w zawodach, które odbywały się na poligonie amerykańskiej armii Grafenwoehr Training Area niedaleko Eschenbach na południu Niemiec.

Zgodnie z ustawą o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP koordynatorem między organami władzy publicznej powinno być Ministerstwo Obrony Narodowej. Zgodnie z porozumieniem zawartym między Komendą Główną Policji a Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcą Operacyjnym policja powinna zostać poinformowana o ruchach obcych wojsk w przypadkach, gdy istnieje potrzeba wsparcia lub gdy przewiduje się zakłócenia w ruchu drogowym. Ponadto osobne porozumienie nakłada na Żandarmerię Wojskową obowiązek informowania policji o ruchach większych grup żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Żandarmeria Wojskowa nie chciała skomentować zaistniałej sytuacji odsyłając dziennikarzy stacji do Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk. To zaś odpowiedziało, że „przedmiotowe przemieszczenie było realizowane przez przewoźnika cywilnego. W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi procedurami, przewóz odbył się na podstawie udzielonej zgody dyplomatycznej”.

kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net