10 czerwca 2024
Wiadomości

Ukraińskie IPN wysuwa roszczenia wobec Polski

youtube.com

Ukraińskie MSZ twierdzi, że legalna rozbiórka pomnika gloryfikującego zbrodniarzy wojennych to „jawna prowokacja”. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej żąda od polskich władz, by przeprowadzono śledztwo, ukarano sprawców oraz zalegalizowano i odnowiono pomnik.

Ukraiński IPN zwrócił się do władz samorządowych, aby wstrzymali rozpatrywanie wszelkich wniosków „polskich instytucji, osób prywatnych czy organizacji społecznych dotyczących wydawania zezwoleń na budowę nowych polskich pomników i znaków pamięci, czy też restaurację już istniejących”. Podkreślono jednocześnie, że „co najmniej 105 polskich pomników” powstałych w latach 1991-2017 „jest nielegalnych”.

– 70 lat temu polski reżim komunistyczny dokonał straszliwej zbrodni (…). Z własnych domów wysiedlonych zostało blisko 150 tysięcy Ukraińców, których wywieziono daleko od rodzinnych stron, by ulegli asymilacji i zniknęli jako wspólnota narodowa. Niestety, 70. rocznica tej tragedii mija nie pod znakiem pojednania i dialogu historycznego, a staje się kolejnym przyczynkiem do niszczenia śladów istnienia naszego narodu na terenach południowo-wschodniej Polski – napisano w oświadczeniu.

Przedwczoraj dokonano – za zgodą władz samorządowych – rozbiórki nielegalnego pomnika gloryfikującego żołnierzy ze zbrodniczej formacji UPA na cmentarzu w Hruszowicach. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ.

Prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz zażądał od polskich władz przeprowadzenia śledztwa, ukarania sprawców oraz odnowienia obiektów i ich legalizacji.

Jas/Pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net