Umowy zlecenia ozusowane

foto: FreeImages
foto: FreeImages

Od 1 stycznia 2016 zacznie obowiązywać przeforsowana przez ministra Kosiniak-Kamysza konieczność płacenia składek ZUS za umowy zlecenia. Zmiany mają dotknąć blisko milion Polaków. Pracodawcy nie unikną już płacenia składek.

Do tej pory istniał kruczek prawny, nakazujący płacenie ZUS od pierwszej umowy na zlecenie, zaś pozostałe były zwolnione z tego obowiązku. Powszechną praktyką było więc zawieranie przez osobę fizyczną kilku umów z pracodawcą. Pierwsza obejmowała niewielką kwotę i była ozusowana, zaś następne opiewały na znaczne sumy, od których nie odprowadzano składek.

Obecnie znowelizowano ustawę z 2014 roku, ozusowując umowy zlecenia. Za głosowało 419 posłów, 8 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu. Pierwotnie rząd chciał, by składki były odprowadzane już od 2015 roku, jednak lobby przekonało jeszcze rząd Tuska do zmiany decyzji. Miało to grozić przesunięciem części pracowników do szarej strefy.

1 stycznia 2016 roku skończy się okres przygotowania do wejścia ustawy i wchodzą w życie nowe rozwiązania. Obowiązek płacenia składek obowiązuje od wszelkich umów zleceń do wysokości płacy minimalnej 1850 zł brutto (obecnie to 1750 zł brutto). Dopiero od kolejnej umowy przekraczającej tę kwotę nie trzeba będzie płacić składek.

Jeżeli zleceniobiorca ma podpisane trzy umowy zlecenia, a suma pierwszych dwóch przekracza wyniesie 2 tys. złotych, to z trzeciej umowy nie musi już odprowadzać podatku. Dzieje się tak dlatego, że suma składek z pierwszych dwóch umów przekracza próg płacy minimalnej. Uniknięcie płacenia składek z trzeciej umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy przedstawimy trzeciemu pracodawcy dowód, że od innych umów zleceń składki są już opłacone. Zleceniobiorca będzie musiał udostępnić zleceniodawcy np. kserokopię innych umów lub poprosić poprzednich dwóch zleceniodawców o wystawienie oświadczenia o wymiarze składek – w tym wypadku można się posłużyć formularzem ZUS RMUA, który jest przekazywany pracownikowi raz do roku, ale na żądanie można go przekazywać częściej.

Szy/money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net