10 czerwca 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Ustawa w sprawie frankowiczów trafi do Sejmu

Dyrektor ds. Narodowej Rady Rozwoju, Przemysław Bryksa, w imieniu Kancelarii Prezydenta potwierdził, iż konsultacje dotyczące ustawy frankowej dobiegają końca. W najbliższym czasie trafi ona do Sejmu.

foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

Ustawa „o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytów i umów pożyczki” powstawała kilka miesięcy w Kancelarii Prezydenta, przy aktywnym udziale przedstawicieli tzw. frankowiczów. Praca zespołu ekspertów, powołanego przez Andrzeja Dudę, doprowadziła do powstania projektu, który opiera się na przeliczeniu frankowych kredytów hipotecznych na złotówki, po tzw. „kursie sprawiedliwym”. Przeliczenie to może być przeprowadzone w sposób dobrowolny lub przymusowy. Trzecią formą może być przeniesienie własności nieruchomości na bank w zamian za zwolnienie z długu.

Komisja Nadzoru Finansowego w swoim komunikacie o skutkach tzw. ustawy frankowej przekonuje, że wprowadzenie jej w życie będzie skutkowało dla banków udzielających takich kredytów stratami rzędu 67 mld zł. Nie podano jednak jakie konkretne koszta wchodzą w skład tej sumy. Kancelaria Prezydenta zwróciła się do KNF z konkretnymi pytaniami dot. policzenia kosztów każdej umowy, oczekując precyzyjnych odpowiedzi, jednak Komisja oparła się jedynie na ankietach skierowanych do zainteresowanych banków.

Według wyliczeń NBP przewalutowanie kredytów frankowych według mechanizmu proponowanego w ustawie będzie kosztowało banki 44 mld zł. Taki bowiem, według NBP, byłby koszt zwrotu spreadów walutowych pobranych od klientów spłacających kredyty frankowe oraz koszt przewalutowania tych kredytów po tzw. kursie sprawiedliwym, który jest liczony indywidualnie dla każdego kredytobiorcy.

Kancelaria Prezydenta chce przyspieszyć prace nad projektem na tyle, by już jesienią ustawa mogła zostać uchwalona i zaczęła obowiązywać od stycznia przyszłego roku. W myśl projektu banki uzyskałyby możliwość rozłożenia kosztów operacji w czasie. Powinny one jak najszybciej wesprzeć ideę przewalutowania kredytów frankowych, ponieważ sytuacja Europy po Brexicie robi się coraz bardziej niepewna, co może osłabić złotego w stosunku do franka szwajcarskiego i prowadzić do jeszcze większych problemów finansowych tzw. frankowiczów.

Maj/wpolityce.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net