23 lutego 2024
Wiadomości

Ustawą zwiększyć korki

foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

Nie tylko na przejściu, ale także czekający przed nim pieszy będzie miał od 2017 roku pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju – tak zakłada projekt ustawy, który poparła we wtorek sejmowa komisja infrastruktury. Obrady miały burzliwy przebieg. Paru posłów opuściło salę.

Aktualnie ustawa stanowi, że pieszy oczekująca na możliwość wejścia na przejście lub przechodzący przez jezdnię lub torowisko ma obowiązek zachować szczególną uwagę. Oprócz tego pieszy który znajduję się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Krytycy ustawy zauważają, iż jej skutkiem będą m.in. większe korki.

Ustawę przygotowali posłowie PO. Trafił on do laski marszałkowskiej we wrześniu 2013 r. Skierowano go do komisji infrastruktury, która powołała podkomisję. Ta we wrześniu 2014 roku ukończyła prace, przedstawiając sprawozdanie z wnioskiem o przyjęcie projektu z naniesionymi poprawkami. W marcu 2015 r. komisja  zdecydowała jednak, że sprawozdanie należy cofnąć do podkomisji. Jej przewodniczący Józef Lassota (PO) poinformował we wtorek, że dopracowania wymagała m.in. definicja ustąpienia pierwszeństwa.

Przeciwni projektowi byli działacze PiS. Problem wystąpił w sprawozdaniu, w którym przewidziane było obalenie ustawy. Sprawozdanie nie uzyskało większości więc musiało powstać nowe. Wobec tego przewodniczący komisji infrastruktury Stanisław Żmijan (PO) złożył wniosek o przystąpienie do pracy nad projektem ustawy. Wniosek przeciwny zgłosił Jerzy Polaczek (PiS).

Obrady miały burzliwy przebieg, głównie za sprawą przewodniczącego Żmijana. – Czy jest wniosek przeciwny? Nie ma. Zatem przystępujemy do pracy – stwierdził po zaledwie kilku sekundach. Gdy poseł Tchórzewski przypomniał, iż jest wniosek przeciwny, Żmijan oponował: –  Ja stwierdzałem już, że przystępujemy do pracy.

Działacze PiS sprzeciwili się sytuacji i większość opuściła salę. Sprawozdanie przyjęto bez oporu, nie było głosowania. W dyskusji ustalono, że nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r., a nie po roku od ogłoszenia. Olszewski przekonywał, że na wdrożenie nowych zasad trzeba poprzedzić kampanią edukacyjną.

Pitz/gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net