24 maja 2024
Wiadomości

V4 przeciwko relokacji nielegalnych imigrantów

Licencja: Domena publiczna via Wikimedia Commons
Licencja: Domena publiczna via Wikimedia Commons

Państwa Grupy Wyszehradzkiej są przeciwne przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów. Żądają także od krajów Europy Zachodniej zrewidowania polityki azylowej, bowiem obecna działa jak magnes na nielegalnych imigrantów i potęguje problemy w Europie.

Stanowisko grupy V4 przedstawił minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrami MSW państw Grupy Wyszehradzkiej, Macedonii, Serbii i Słowenii. Rozmowy w Pradze były poświęcone przede wszystkim sprawom wspólnej polityki migracyjnej.

– Na mój wniosek, do przygotowanego projektu wspólnej deklaracji, dołączone zostały dwa sformułowania. Po pierwsze: wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej sprzeciwiają się wprowadzeniu mechanizmu automatycznej relokacji. Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w tej kwestii jest solidarne – powiedział dziennikarzom po powrocie do kraju minister Błaszczak.

Minister dodał, że drugie sformułowanie dołączone do deklaracji na wniosek Polski, dotyczyło wystąpienia do państw Zachodu, do których udają się przede wszystkim nielegalni imigranci, „o rewizję polityki azylowej tych krajów”. W ocenie ministra Błaszczaka, to właśnie ta polityka „jest czynnikiem przyciągającym kolejne fale migracji”.

Szef MSWiA zadeklarował również powrót Polski do aktywności w famach V4 i wskazywał, że koalicja państw tej części Europy jest warunkiem mocnej pozycji głosu tego regionu w strukturach UE. Minister skrytykował również decyzję rządu PO-PSL, który swego czasu złamał jedność państw V4 w kwestii podziału kwot nielegalnych imigrantów. – Rezultat jest taki, że zdecydowano jednorazowo o automatycznej relokacji migrantów – dodał Błaszczak.

Spotkanie grupy V4 odbyło się w Pradze, w ramach trwającej czeskiej prezydencji. Spotkanie było bardzo ważne ze względu na narastający kryzys migracyjny, problemy ze strefą Schengen i objęcie od lipca przez Polskę prezydencji w V4.

Szy/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net