23 lutego 2024
RodzinaWiadomości

In vitro w aktach Urzędu Stanu Cywilnego

Informację o tym, że dana osoba została poczęta przy pomocy metody in vitro znajdą się w aktach stanu cywilnego. Kilka tysięcy urzędników w Polsce będzie miało dostęp do tych danych.

Od listopada bieżącego roku zostanie wprowadzona w życie tzw. ustawa o leczeniu niepłodności. Podpisana została przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego w czasie jego kadencji. Informacja o tym, że dziecko zostało poczęte metodą in vitro znajdzie się w rejestrach prowadzonych przez kierowników USC. Ma to m.in. zapewnić prawo do poznania przez daną osobę obojga biologicznych rodziców. Formuła umożliwi również dochodzenie praw dziecka do alimentów i innych obowiązków rodzicielskich w sytuacji, gdyby ojciec ich nie wypełniał. Przestanie być on już „nieznany”, więc nie będzie mógł uchylić się od odpowiedzialności prawnej.

Zamieszczanie informacji o in vitro w aktach już wzbudziło niechęć szeroko pojętej lewicy, m.in. zwolennikom zapłodnienia pozaustrojowego dla par jednopłciowych. Zdaniem Jerzego M. Ferenca z Instytutu Ordo Iuris, zapis jest jednak jak najbardziej potrzebny i pozwala na skuteczną obronę praw każdego poczętego pozaustrojowo dziecka. – Brak właściwej regulacji w tym zakresie, tzn. dozwolenie na brak umieszczania informacji o oświadczeniu ojca, mogłoby prowadzić do jego faktycznego nieujawnienia, a więc nieposzanowania zobowiązań międzynarodowych. – twierdzi Ferenc. Dodaje, iż kwestia par jednopłciowych nie dotyczy tematu, ponieważ prawo nie zezwala na zastosowanie u nich in vitro. – Jasno na to wskazuje brzmienie przywołanych przepisów, jak np. używanie przez ustawodawcę sformułowania: „mężczyzna, z którym biorczyni pozostaje we wspólnym pożyciu”. A więc na gruncie ustawy wspólne pożycie może oznaczać wyłącznie związek mężczyzny i kobiety. W konsekwencji, niezrozumiały wydaje się argument, że takie rozwiązanie wprowadzono, by uniemożliwić samotnym kobietom oraz parom jednopłciowym posiadanie dziecka metodą sztucznego zapłodnienia – dodaje ekspert.

Szmar/rmf24.pl, gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net