17 maja 2024
Wiadomości

W europejskiej części Rosji wykryto wąglik. Wprowadzono stan wyjątkowy

W obwodzie woroneskim w europejskiej części Rosji stwierdzono kilka zakażeń wąglikiem, jak przekazał portal „The Moscow Times”. W regionie wprowadzono stan wyjątkowy.

Pierwszy przypadek zakażenia wąglikiem wykryto w mieście Paninsk, blisko granicy z Ukrainą. Informację potwierdził miejscowy oddział Rospotrebnadzora. To federalna instytucja w Rosji od praw konsumentów i zagrożeń.

„The Moscow Times” podało, że do zakażenia doszło przez kontakt z tuszą zakażonego zwierzęcia. Obecność wąglika potwierdziły badania laboratoryjne.

Do 16 listopada dystrykt Paninsk ma wprowadzony stan wyjątkowy. Teren został zamknięty dla osób z zewnątrz.

Mieszkańcy mają zakaz importu, eksportu, przemieszczania i uboju zwierząt, które są podatne na zakażenie wąglikiem. Zakaz obejmuje także produkty pochodzące z tych zwierząt. Ograniczono też większość środków transportu.

Wąglik to ostra choroba zakaźna u ludzi jak i zwierząt. Przede wszystkim uderza w bydło, owce, konie, renifery i wielbłądy.

Chorobę wywołuje laseczka wąglika. Wytwarza ona zarodniki, które są bardzo odporne na warunki środowiskowe.

Jako choroba odzwierzęca występuje też u ludzi zawodowo stykających się z mięsem, skórami, sierścią czy wełną zakażonych zwierząt. Występuje w postaci skórnej – która jest stosunkowo łagodna w przebiegu – albo płucnej lub jelitowej. Ta ostatnia ma najcięższy przebieg.

radiozet.pl

fot. ilustracyjne/fot. FotoshopTofs/Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net