Wanda Półtawska odznaczona Orderem Orła Białego

foto: twitter.com/ewtnDE
foto: twitter.com/ewtnDE

Obrończyni życia i przyjaciółka Jana Pawła II otrzymała Order Orła Białego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Oprócz prof. Półtawskiej odznaczenia trafiły też do rąk m.in. Michała Lorenca i Zofii Romaszewskiej.

– Dopiero tu, dzięki temu, co teraz jest, mam poczucie, że jednak dożyłam tego, o co chodziło w całym moim życiu – dziękowała wzruszona Wanda Półtawska. – Jest 3 maja. Pierwszą defiladą, jaką pamiętam, był pułk husarii konnej i Piłsudski na Kasztance, a ja, dziecko byłam wniesiona na trybuny i pokazywali mi to. I żyłam cały czas tą świadomością, że jest 3 Maj, że jest Polska i sens życia – wspominała 95-letnia profesor. – I panu prezydentowi dziękuję za ten dzień, bo wreszcie mam poczucie, że jestem w Polsce, wśród ludzi, którzy rozumieją, co to słowo znaczy. Długo czekaliśmy na to – mówiła Półtawska. Wieloletnia przyjaciółka Karola Wojtyły, później papieża, przez całe dorosłe życie walczyła publicznie o szacunek dla każdego życia, również tego w łonie matki. Przekazywała naukę Jana Pawła II odnośnie moralnego zła in vitro. Prywatnie będąc psychiatrą prowadziła wieloletnią praktykę w Krakowie, wykładała również w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II. Jest autorką wielu publikacji naukowych, jak i dzieł literackich, m.in. dotyczących rodziny i małżeństwa. W książce „I boję się snów” opisała swoje tragiczne przeżycia w obozie Ravensbrück, gdzie padła ofiarą makabrycznych doświadczeń medycznych.

Prezydent Duda odznaczył także działaczkę opozycyjną z czasów PRL Zofię Romaszewską, wdowę po Zbigniewie Romaszewskim, oraz Bronisława Wildsteina. Ordery trafiły również do przedstawicieli świata sztuki (kompozytor Michał Lorenc), nauki (Michał Aleksander Kleiber, dawny prezes PAN) i sportu (Irena Szewińska, lekkoatletka i olimpijska).

MGOT/dziennik.pl, wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.