15 maja 2024
Wiadomości

Waszczykowski przedstawia „małe expose”

Między innymi polityka wschodnia i polityka bezpieczeństwa były tematem wystąpienia Witolda Waszczykowskiego w Sejmie. Polityk opowiedział się za twardą i jednoznaczna polityką jego resortu.

– W 2016 roku Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema wielkimi kryzysami, które dotknęły Europę: z kryzysem bezpieczeństwa, kryzysem sąsiedztwa oraz kryzysem samego projektu europejskiego – mówił Waszczykowski. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaznaczył, że co najmniej niepokojąca jest agresywna polityka zagraniczna Rosji, która chce „rewizji po-zimnowojennego porządku europejskiego”. Podstawą takiej tezy ma być postawa wobec Ukrainy, która ma świadczyć o „poszerzaniu własnej strefy wpływów i rozbudowywania potencjału militarnego”. według ministra, kwestia Donbasu i anektowanego Krymu musi zostać podniesiona.

Szef MSZ określił dążenie do stosunków pragmatycznych z Rosją. – Nie jest to łatwe, zważywszy na odmienne podejście do stosunków międzynarodowych, które nasi sąsiedzi traktują nie jako sferę współpracy, ale geopolitycznej rywalizacji – stwierdził. Waszczykowski zaznaczył wagę zwrócenia wraku TU-154 i otwartych relacji z Moskwą z naciskiem na uwzględnianie naszego interesu.

– Będziemy pomagać Ukrainie, ale jednocześnie będziemy wymagać efektywnego wykorzystania tej pomocy – powiedział odnośnie neobanderowskiego rządu ukraińskiego.  Mówił także o trudnej historii między naszymi krajami i kwestii bezwizowych przejazdów dla Ukraińców do Europy.

W stosunku do Białorusi wyraził nadzieję na rychłe spotkanie w Mińsku i braku unikania spraw trudnych. – W interesie Polski jest, by społeczeństwa wschodnioeuropejskie, zgodnie z duchem i literą Karty Narodów Zjednoczonych i OBWE, miały prawo do suwerennego wyboru drogi rozwoju, ustroju politycznego i sojuszy, bez obaw o własne bezpieczeństwo – twierdzi Waszczykowski.

Podkreślił także wagę stosunków z USA. – Rok 2016 to czas przejścia do realizacji polsko-amerykańskiej umowy o tarczy antyrakietowej i rozpoczęcia budowy bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie – mówił. Wymienił ważnych partnerów takich jak Liban, Korea Południowa i Japonia. Wspominał o współpracy z Chinami.

W kwestii Unii, poruszył istotność podmiotowości każdego z państw oraz siłę organizacji. Skupił się jednak na fanatycznym trzymaniu się tego lewackiego tworu.

Za bezprecedensową określił współpracę z Grupa Wyszehradzką. Sprzeciwił się idei „małego Schengen” i projektowi Nord Stream 2.

Co do imigrantów za stosowne uznał przypomnieć zamiar wywiązania się z zobowiązań poprzedniego rządu, mówił o zasadzie subsydiarności zamiast „kwot uchodźców”.

Podo/kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net