Watchdog chce postawić szefów PO-PiS-u przed sądem. Oczywiście władza się nie zgadza

Sieć Obywatelska Watchdog zajmująca się pilnowaniem jawności w działaniach władzy złożyła wniosek o postawienie przed sądem liderów partii PO i PiS za to, że odmówiły dostępu do informacji o wydatkach poniesionych w związku z kampaniami wyborczymi obecnego prezydenta Andrzeja Dudy oraz Bronisława Komorowskiego. Sejmowa komisja uznała jednak, że wniosek nie spełnia wymogów prawnych.

YouTube/Twitter Punkt Widzenia (kolaż)

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zaopiniowała dzisiaj wniosek Sieci Watchdog o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosława Kaczyńskiego, byłej premier z ramienia Platformy Obywatelskiej, Ewy Kopacz oraz obecnego lidera PO Grzegorza Schetyny.

Chodzi o ostatnie wybory prezydenckie. W maju 2015 roku podczas trwania kampanii wyborczej, Watchdog złożyła wnioski o udostępnienie informacji dotyczących m.in. umów oraz wydatków komitetów wyborczych Andrzeja Dudy oraz ówczesnego prezydenta, Bronisława Komorowskiego. Mimo zapewnień komitetów, informacje nie zostały ujawnione.

W czerwcu następnego roku Sieć Watchdog złożyła zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Dwukrotnie je umorzono. Na jesieni więc Sieć skierowała do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów akt oskarżenia przeciwko pełnomocnikowi finansowemu KW Bronisława Komorowskiego Łukaszowi Pawełkowi, pełnomocnikowi KW tego komitetu, Sławomirowi Rybickiemu (obecnie senator z ramienia PO), Ewie Kopacz oraz Grzegorzowi Schetynie oraz pełnomocniczce finansowej KW Andrzeja Dudy, Teresie Schubert, pełnomocnikowi wyborczemu tegoż komitetu, Krzysztofowi Sobolewskiemu oraz Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, w sytuacji dwukrotnej odmowy wszczęcia śledztwa ze strony prokuratury, pokrzywdzony ma prawo samodzielnego wniesienia do sądu aktu oskarżenia. Watchdog również sama złożyła do Sejmu wniosek o zgodę na uchylenie immunitetu Ewie Kopacz, Grzegorzowi Schetynie oraz Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Komisja Regulaminowa uznała dzisiaj, że wniosek nie spełnia wymogów prawnych. Wg art. 7b ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego należy złożyć poprzez prokuratora generalnego. Obecnie jest nim (i ministrem sprawiedliwości jednocześnie) Zbigniew Ziobro.

– Obiecano nam w kampanii, że wydatki komitetów zostaną ujawnione, a teraz politycy chowają się za immunitetem. Trudno to nawet skomentować – powiedział Szymon Osowski, prezes Sieci Watchdog Polska w rozmowie z PAP.

Warto przy tym przypomnieć, że portal Interia w maju opublikował artykuł dotyczący wydatków PR-owych poszczególnych instytucji oraz partii. Z tekstu „KPRM wreszcie ujawniła wydatki na działania PR-owe. Partie milczą” autorstwa Jolanty Kamińskiej wynika, że instytucje publiczne niechętnie ujawniają informacje na ten temat, nie wspominając o partiach politycznych, które – za wyjątkiem PSL – bronią się przed jawnością wszelkimi siłami.

interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net