17 maja 2024
Wiadomości

Według PAP, flaga OUN-UPA to nie flaga OUN-UPA

– Portal fakehunter uruchomiony przez Polską Agencję Prasową na początku maja zarzucił redakcji Kresy.pl, że rozpowszechnia „Fake Newsy” na temat wizyty Zbigniewa Raua w Stanisławowie (Iwano-Frankiwsku). W swojej „analizie” fakehunter dopuszcza się manipulacji i przekłamań – informuje portal kresy.pl.

Kresy.pl w grudniu opisały wizytę szefa warszawskiego MSZ Zbigniewa Rau na Ukrainie.

– 22 grudnia rzecznik polskiego MSZ, Łukasz Jasina, zamieścił zdjęcie ministra Rau oraz polskiego ambasadora na Ukrainie, Bartosza Cichockiego, spacerujących ulicami Stanisławowa przed rozpoczęcie konferencji w miejscowym hotelu. Uwagę zwraca banderowska, czerwono-czarna flaga, powiewająca na maszcie przed hotelem, w samym centrum zdjęcia. Z uwagi na kolorystykę, inaczej niż ukraińska flaga państwowa, flaga OUN-UPA wyraźnie odcina się na tle hotelu i zwraca uwagę – czytamy.

W maju „weryfikator” „faktów” należący do PAP „Fakehunter” ocenił, że nazywanie tej flagi banderowską to fakenews.

– Portal PAPu, powołując się na Andrija Greczyło, ukraińskiego historyka i heraldyka, twierdzi, że „że czerwień i czerń to nie kolory Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. De jure flaga ta nigdy nie została przypisana do OUN” – czytamy.

Tymczasem kresy.pl przypominają, że w Uchwale II Nadzwyczajnego Wielkiego Zjazdu OUN w kwietniu 1941 roku napisano, iż „OUN używa swojego odrębnego sztandaru organizacyjnego o kolorze czarnym i czerwonym”. – O zatwierdzeniu barw flagi OUN-UPA pisze też profesor Grzegorz Motyka w książce „Ukraińska partyzantka 1942-1960”. „[Zjazd] Zatwierdził program OUN-B, a także nowy herb oraz – co warto podkreślić – banderowski, czerwono-czarny sztandar” – czytamy na stronie 79 rzeczonej pracy – podaje portal.

– Portal PAPu powołuje się na dekret Rady Miejskiej Iwano-Frankiwska (Stanisławowa) z 2018 roku czyli miasta, w którym z wizytą przebywał Zbigniew Rau. Portal twierdzi, że rada przyjęła „dekret o wywieszaniu czerwono czarnej flagi w dni związane z walką narodu ukraińskiego o niepodległość”, w rzeczywistości dekret nosi nazwę: „O procedurze używania rewolucyjnej flagi OUN na terytorium Iwano-Frankiwska”. Fakehunter nie wspomina, że w dokumencie opublikowanym na stronie rady Iwano-Frankiwska, OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) jest wymieniona sześć razy. Słowo „flaga” pada w tekście osiem razy w sześciu przypadkach odnosi się do flagi OUN. W dokumencie również pada sformułowanie „rewolucyjna flaga”, za każdym razem jest ono użyte w kontekście OUN – podaje kresy.pl.

Przy tej okazji przypominamy, że „Fakehunter” kłamie również na temat naszego portalu. Jak przekonuje, rozsiewaliśmy rzekomo fakenewsy m.in. informacją o fakcie, że połowa pacjentów w szpitalu w Busko-Zdroju hospitalizowanych z powodu Covid-19 to osoby zaszprycowane.

Jako rzekomy fakenews oceniono także naszą informację o braku odpowiedzi na pytania ministerstwa z sugestią – po czasie sprawdzoną – że rząd przymierza się do lockdownu. Tymczasem w listopadzie 2020 roku „weryfikator” „faktów” przekonywał, że to kłamstwo. Przytaczał m.in. życzenia władz, aby „uniknąć takich kroków, jak zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami czy miastami” czy „nie jest zakładany tak głęboki lockdown, jak ten wiosenny, kiedy zamknięte zostały m.in. przedszkola i żłobki”.

Nie ma się co jednak dziwić, że „weryfikator” „faktów” stoi na rewolucyjnej czujności aktualnej mądrości etapu rządowej propagandy. Jak informował Jan Pospieszalski na początku roku, „Fakehunter” otrzymał z naszych podatków prawie 100 tys. zł. A wiadomo przecież, że rząd nie przekazuje naszych pieniędzy za darmo ani by dbać o rzetelność.

fakehunter.pap.pl / kresy.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net