23 lutego 2024
Kościół i wiaraRodzinaWiadomości

Węgierski kardynał Erdo przeciwko modernistom na synodzie

Część „postępowych” uczestników i obserwatorów Synodu jest niezadowolona z przemówienia węgierskiego kardynała Erdo. Było ono jednym z pierwszych i zdołało rozsierdzić część modernistycznego duchowieństwa. Kardynał podkreślił nierozerwalność małżeństwa, rozumianego jako „daru” dla ludzi, a nie „jarzma”.

Kardynał opowiedział się za otaczaniem opieką duszpasterską wiernych żyjących w małżeństwach cywilnych, którzy nie czują się gotowi do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, a także tymi, których sytuacja rodzinna nie pozwala na zawarcie małżeństwa. Dotyczy to również osób, które zawarły związki cywilne po rozwodzie. Wedle kardynała, włączenie ich w życie Kościoła może się dokonywać na różny sposób, ale nie poprzez „dopuszczenie do Eucharystii”. Wymaga to „miłosiernego towarzyszenia duszpasterskiego, które jednak nie pozostawia wątpliwości co do prawdy o nierozerwalności małżeństwa, której uczył Jezus Chrystus”. Kard. Erdo zaznaczył, że „miłosierdzie Boże udziela grzesznikowi przebaczenia”, ale zarazem „domaga się nawrócenia”. Wyjaśnił, że to nie katastrofa pierwszego małżeństwa jest grzechem (gdyż jest możliwe, że obie strony nie są na równi temu winne), ale „współżycie w drugim związku”, i to ono „uniemożliwia przyjmowanie Eucharystii”.

Słowa kardynała Erdo zaniepokoiły liberalnych hierarchów. Korespondent jezuickiego „America Magazine” donosi, że „Dedukcyjna metodologia kard. Erdo wyciąga wnioski z tego, co doktryna Kościoła już postanowiła. W ten sposób zamyka debatę, jeszcze zanim się ona zaczęła. Tymczasem Papież Franciszek stosuje odmienną metodę indukcyjną (metodologię „znaków czasu” II Soboru Watykańskiego), która została wykorzystana również w Dokumencie Roboczym i nie tylko”. Watykanista dodał też, że przemówienie kardynała Erdo zawierało w sobie „o wiele bardziej twarde i tradycyjne stanowisko na temat żarliwie dyskutowanych problemów niż synodalny Dokument Roboczy (Instrumentum Laboris), który został opublikowany trzy miesiące temu”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Marx, udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „La Reppublica” na temat synodu. Uspokajał w nim, że „to tylko pierwszy dzień synodu, a przed nami przecież jeszcze trzy tygodnie” oraz że Synod musi być bardziej konkretny i nowatorski. Przyznał, że są problemy z komunikacją pomiędzy ojcami synodalnymi. – Brak komunikacji między kardynałami musi się przekształcić w systematyczną dyskusję – oznajmił kardynał Marx.

Kardynał Marx jest twarzą stronnictwa dążącego do zmian w Kościele, dotyczących stanowiska wobec rozwodników żyjących w nowych związkach i pederastów. W wywiadzie dodał, że na synodzie nie ma podziałów, tylko kreują je media. Wyparł się także zarzutów, jakoby „przywiózł na synod kontrowersyjne pomysły”.

Dziennikarze „La Reppublica” zapytali również kardynała Marxa  o „coming out” księdza Charamsy i czy to wydarzenie może zmienić los dyskusji o homoseksualistach podczas synodu. Niemiecki kardynał zaprzeczył i stwierdził, że nie zauważył, by ojcowie poświęcali zbyt wiele czasu na rozmowy o „coming oucie”.

We wtorek na konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, abpa Claudio Marii Cellego i przewodniczącego konferencji episkopatu Kanady, abpa Paula-André Durochera, poinformowano, że mimo wystąpienia kardynała Erdo, wymienieni duchowni wciąż uważają, że dyskusja na temat udzielania Komunii rozwodnikom w nowych związkach wciąż jest kwestią otwartą.

Szy/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net