3 marca 2024
Wiadomości

Węgry: „Orban może się cieszyć”

foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

Węgierska prasa wypowiada się na temat samodzielnych rządów PiS, przyrównując tę partię do Fideszu. „Orban może się cieszyć” – głosi jeden z nagłówków.

„Przyjaciele Orbana wygrali polskie wybory” – czytamy w tygodniku „Vilaggazdasag”. Szabolcs Dull z portalu Index dodaje: „PiS może samodzielnie utworzyć rząd, a historycznym zwrotem jest to, że z parlamentu wypada lewica, a weszły do niego dwie utworzone w tym roku nowe partie”. Dull sugeruje, że tak jak na Węgrzech, tak i w Polsce może powstać rząd podobny do koalicji Fidesz – KDNP, a przyszła premier Beata Szydło może rządzić na podobnej do niego linii, choćby w kwestii stosunków z UE. „Poza tym Szydło szykuje się do różnych posunięć, jakie widzieliśmy wcześniej u Orbana – na przykład opodatkowania sektora handlowego czy mniejszej współpracy z UE w zakresie polityki wobec uchodźców”- wypowiada się publicysta.

Dull krytycznie podchodzi jednocześnie do ruchu Kukiza, który jego zdaniem jest „populistyczny i skłania się raczej ku lewicy”. Również tygodnik HGV twierdzi, że Kukiz zabrał część elektoratu lewicy i skłania się właśnie w tę stronę. HGV również zarzuca „kukizowcom” populizm, mówiąc o braku programu  – jednocześnie tygodnik wieszczy ruchowi możliwość stania się trzecią siłą w parlamencie.

Lewicowy „Nepszabadsag” z kolei obawia się „drugich Węgier” na kontynencie, nazywając PiS „nacjonalistyczną prawicą”. Jednocześnie, mimo negatywnego nastawienia do zwycięzców, dziennik wyraźnie krytykuje zachowanie PO, które przyczyniło się do przegranej tej partii. „Władza nie posłużyła partii Donalda Tuska: afery korupcyjne, skandale obyczajowe i wreszcie afera podsłuchowa zniszczyły autorytet partii. A Tusk powędrował robić karierę w Brukseli” – przypomina „Nepszabadsag”.

O porównaniu Fidesz i PiS z polskiej perspektywy można przeczytać TUTAJ

Podo/gazeta.pl, wpolityce.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net