19 maja 2024
Wiadomości

WHO otwiera konferencję nt. medycyny tradycyjnej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) otworzyła w Gandhinagar w zachodnich Indiach pierwszą konferencję na temat medycyny tradycyjnej z intencją bezpiecznego korzystania tejże dziedziny. To dość zaskakujący ruch, ponieważ dotychczas WHO wyraźnie lobbowało na rzecz wielkich koncernów farmaceutycznych i niemalże traktowało medycynę tradycyjną jako coś złego i „nienaukowego”.

Światowy Szczyt Medycyny Tradycyjnej potrwa dwa dni. Odbywa się równolegle do spotkania ministrów zdrowia G20 w Gandhingar.

– Tradycyjne metody stanowią pierwszą możliwość leczenia dla milionów ludzi na całym świecie – przekazała WHO.

W spotkaniu biorą udział szefowie działów zdrowia państw oraz naukowcy. Celem spotkania jest „mobilizacja zaangażowania politycznego i działań opartych na dowodach”.

– WHO pracuje nad gromadzeniem dowodów i danych, aby informować o polityce, standardach i przepisach dotyczących bezpiecznego, opłacalnego i sprawiedliwego stosowania medycyny tradycyjnej – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Co ciekawe, medycyna tradycyjna ma – według WHO – „wypełnić luki w dostępie” do usług zdrowotnych. Organizacja ocenia, że ta ma mieć wartość tylko wtedy, gdy jest stosowana „odpowiednio, skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie w oparciu o najnowsze dowody naukowe”.

Zaznaczyć należy, że pod pojęciem medycyny naturalnej mogą kryć się różne kwestie. Z jednej strony są to metody leczenia ziołami czy praktyki prozdrowotne. Z drugiej strony jednak „medycyną naturalną” próbuje nazywać się homeopatię czy naturopatię. Niedawno zresztą skompromitowana WHO pytała internautów właśnie o stosowanie tych dwóch sposobów rzekomego leczenia.

– Musimy zmierzyć się z bardzo ważnym faktem z życia wziętym, że medycyna tradycyjna jest bardzo szeroko stosowana – powiedział przewodniczący Rady Naukowej WHO Harold Varmus.

– Ważne jest, aby zrozumieć, jakie składniki faktycznie znajdują się w tradycyjnych lekach, dlaczego działają w niektórych przypadkach… i co ważne, musimy zrozumieć i zidentyfikować, które tradycyjne leki nie działają – ocenił.

pch24.pl / kontrrewolucja.net

fot. YT/Reuters

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net