WHO straszy kolejnym wirusem, groźniejszym oczywiście od śmiercionośnego SARS-CoV-2. „Zakażenie może przebiegać bezobjawowo”

– Wirus Nipah stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego – przekonuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nipah wywołał wcześniej kilka epidemii, głównie w biednych krajach o niskim standardzie życia w Azji Południowo-Wschodniej. Media zaś już straszą, że jest to wirus groźniejszy od koronawirusa i „nie mamy żadnego leku ani szczepionki”.

– Wirus Nipah (NiV) to jeden z patogenów na liście zagrożeń epidemicznych, które według WHO R&D Blueprint wymagają pilnych działań badawczo-rozwojowych. R&D Blueprint to globalny mechanizm, koordynowany przez WHO, który ma służyć szybkiemu uruchomieniu programów badawczo-rozwojowych podczas epidemii – podaje gazeta.pl.

NiV pierwszy raz wykryto w Malezji w 1998 roku. Miał wywoływać „ciężkie schorzenia mózgu i płuc”, zaś śmiertelność wynosiła 40-75 proc..

WESPRZYJ NASZ PORTAL I DORZUĆ SIĘ DO ZRZUTKI! SZCZEGÓŁY TUTAJ

Wirus ten przenosi się ze zwierząt na człowieka. Naturalnym żywicielem NiV są nietoperze owocożerne z rodziny Pteropodinae. To duże stworzenie, mające rozpiętość skrzydeł do 170 cm. Żyje w Południowo-Wschodniej Azji oraz Australii oraz w Afryce Wschodniej i niektórych wyspach na Oceanie Indyjskim oraz Pacyfiku.

Poza zarażeniem przy bezpośrednim dotyku zwierzęcia, NiV może przejść na człowieka po kontakcie z zainfekowaną żywnością oraz z inną zakażoną osobą.

– Zakażenie wirusem Nipah może przebiegać bezobjawowo, ale może także wywołać ostre choroby układu oddechowego oraz śmiertelne zapalenie mózgu. Ponadto wirus Nipah odpowiada za groźne choroby u zwierząt hodowlanych – podaje portal.

NiV jest groźny szczególnie dla świń, koni, kóz, owiec, kotów i psów.

– Wirus należy do rodziny Paramyxoviridae, tej samej w której znajdziemy wirusy odry, świnki lub paragrypy. Atakował ludzi kilkakrotnie, po raz pierwszy 1998 roku w Malezji, gdzie zakazili się nim hodowcy świń. Od tamtego czasu doszło do wybuchu kilku epidemii w Bangladeszu i Indiach. W Bangladeszu ogniska tej choroby pojawiają się do dzisiaj. Do zagrożonych chorobą Nipah należą ponadto takie kraje jak Ghana, Kambodża, Indonezja, Madagaskar, Filipiny oraz Tajlandia – czytamy na gazeta.pl. Jasno wynika, że dotyczy on krajów, gdzie poziom życia i higieny jest niski. Mimo tego zacytowano fragment opinii ze strony Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego jedną zaledwie wzmiankę, że „w Polsce istnieje teoretyczne ryzyko przywleczenia choroby z terenów, gdzie występują epidemie zakażeń wirusem Nipah”.

– W czasie epidemii w Malezji do zakażeń doszło w wyniku bezpośredniego kontaktu człowieka z chorymi świniami i ich wydzielinami lub z zakażonymi tkankami. Natomiast w Bangladeszu i Indiach ludzie zakażali się głównie przez jedzenie owoców lub picie surowego soku z palmy daktylowej, które były zanieczyszczone moczem lub śliną pochodzącą od zainfekowanych nietoperzy. Wirus Nipah przenosił się także pomiędzy ludźmi, najczęściej wśród członków rodzin lub opiekunów chorego. Do zakażeń dochodziło też w placówkach szpitalnych poprzez kontakt z ludzkimi wydzielinami – pisze dalej redakcja gazeta.pl.

– Zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub przybrać postać ciężkiej choroby płuc i ostrego zapalenia mózgu, które może skończyć się śmiercią – zaznaczono.

Choroba pojawia się w ciągu 4-14 dni od zakażenia. Podkreślono jednak, że „zdarzały się także przypadki, gdy okres inkubacji trwał 45 dni”, co w porównaniu do koronawirusa SARS-CoV-2 sprawia wrażenie konieczności dłuższej kwarantanny, gdyby NiV pojawił się jako kolejna pandemia.

Śmiertelność wynosi 40-75 proc., w zależności od epidemii oraz udzielenia pomocy medycznej.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.