18 maja 2024
Wiadomości

Widzowie głównych programów propagandowych TVN i TVP „wcale bardzo nie różnią się od siebie”. Raport wskazuje, że to głównie osoby starsze, które jeszcze nie potrafią sprawnie weryfikować przekazów

Z raportów, które opublikowały „Wirtualne Media” wynika, że widzowie „Wiadomości” TVP i „Faktów” TVN to tak naprawdę bardzo podobne osoby. Oba programy cieszą się popularnością głównie wśród emerytów. Ale to nie jedyne punkty wspólne.

Serwis wirtualnemedia.pl dotarł do badań Nielsen Audience Measurement porównujących widzów wspomnianych programów w TVP i TVN. Jak wielu się domyślało, dominująca grupa tych propagandowych programów formalnie nazywanych „informacyjnymi” jest taka sama w obu przypadkach.

– W okresie od 1 stycznia do 19 lipca 2023 roku „Fakty” w TVN (serwis jest nadawany codziennie o godz. 19.00; dziennik oglądać można również w TVN24 BiS) oglądało średnio 54,59 proc. kobiet i 45,41 proc. mężczyzn. „Fakty” mają nieco wyższy udział widowni kobiecej nad męską w porównaniu do struktury widowni całego rynku telewizyjnego w naszym kraju. W analizowanym okresie wszystkie stacje śledziło średnio 53,52 proc. kobiet i 46,48 proc. mężczyzn – podają „Wirtualne Media”.

„Fakty” nie są oglądane przez osoby młode. Udział widowni w grupach wiekowych do 24 lat w badanym okresie wyniósł mniej, niż 1 proc.. Tak samo jest w „Wiadomościami”. Ponadto jeden i drugi program chętniej oglądają osoby z wyższymi dochodami.

„Wiadomości” oglądają głównie emeryci. Stanowią 60 proc. widowni. Z kolei widownia „Faktów” składa się z emerytów w 44 proc..

„Wiadomości” oglądają raczej osoby ze wsi. Stanowią 48 proc. odbiorców. „Fakty” z kolei oglądają mieszkańcy miast. Stanowią 64 proc. widowni.

– „Fakty” coraz chętniej oglądają osoby z wykształceniem średnim, których udział rośnie — z 37,02 proc. widowni w okresie od 1 stycznia do 19 lipca ub.r. do 38,02 proc. w okresie od 1 stycznia do 19 lipca br. (w całym rynku było to 34 proc.). Udział widzów z wykształceniem wyższym w tym roku wynosi 28,49 proc. widowni (18,06 proc. w całym rynku), a podstawowym — 30,81 proc. (42,73 proc.) – podaje portal wirtualnemedia.pl.

Z kolei „Wiadomości” ogląda coraz mniej osób z wykształceniem wyższym. Rośnie natomiast udział osób z wykształceniem podstawowym i wynosi już ponad połowę.

– „Wiadomości” najchętniej oglądają osoby z wykształceniem podstawowym, których udział rośnie — z 47,05 proc. widowni w okresie od 1 stycznia do 19 lipca ub.r. do 50,98 proc. w okresie od 1 stycznia do 19 lipca br. (w całym rynku jest to 42,73 proc.). Spada udział widzów z wykształceniem średnim i wyższym, którzy w badanym okresie stanowili odpowiednio 33,26 proc. i 13,56 proc. widowni (34 proc. i 18,06 proc. w całym rynku). Rok wcześniej było to 35,72 proc. i 14,27 proc. – czytamy.

wirtualnemedia.pl

fot. ilustracyjne/fot. freeimages.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Widzowie głównych programów propagandowych TVN i TVP „wcale bardzo nie różnią się od siebie”. Raport wskazuje, że to głównie osoby starsze, które jeszcze nie potrafią sprawnie weryfikować przekazów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net