Wiemy, dlaczego papież powiedział “ludobójstwo”

foto: Tânia Rêgo/ABr - Agência Brasil, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Tânia Rêgo/ABr – Agência Brasil, licencja CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Podczas lotu z Erywania do Rzymu papież Franciszek wyjaśnił, dlaczego rzeź Ormian nazwał ludobójstwem. Chciał podkreślić obojętność wielkich mocarstw wobec tragedii Ormian, porównując ją do obojętności wobec zbrodni niemieckich i sowieckich.

Jeden z dziennikarzy zapytał ojca świętego o to, czy określenie “ludobójstwo” będzie służyło sprawie pokoju. Franciszek wyjaśnił, że w Argentynie zawsze nazywano eksterminację Ormian “ludobójstwem”. W katedrze w Buenos Aires, w trzecim ołtarzu po lewej stronie, ustanowiony jest kamienny krzyż, który upamiętnia ludobójstwo Ormian. Papież powiedział, że nie zna innego określenia na “tak straszliwą zbrodnię”.

Papież przyznał też, że dopiero po przyjeździe do Rzymu usłyszał określenie “Wielkie zło”. “Ludobójstwo” bowiem uznawano za “obraźliwe” określenie. – Zawsze mówiłem o trzech ludobójstwach minionego wieku: ormiańskim, hitlerowskim i stalinowskim – stwierdza papież. Przypomniał też, że św. Jan Paweł II użył tego określenia w 2001 roku.

Ojciec święty przypomniał, że spotkało się to z protestem władz w Ankarze i odwołaniem ambasadora na kilka miesięcy. Wyznał, że po przemówieniu prezydenta Sarkisjana uznał, że byłoby bardzo dziwne, gdyby nie powiedział tego, co zabrzmiało przed rokiem. – Ale w piątek chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: w tym ludobójstwie, podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych wielkie mocarstwa międzynarodowe spoglądały w inną stronę. Podczas II wojny światowej, niektóre mocarstwa miały możliwość zbombardowania linii kolejowych, które prowadziły do Oświęcimia, ale tego nie uczyniły. W kontekście trzech ludobójstw należy postawić to historyczne pytanie: dlaczego nic nie uczyniono? Nie wiem, czy to prawda, ale mówi się, że gdy Hitler prześladował Żydów, powiedział: “Kto dziś pamięta o Ormianach? Uczyńmy to samo z Żydami”. Ale słowo “ludobójstwo” nigdy nie wypowiedziałem w duchu obrażania, ale obiektywnie – mówi Franciszek.

CWIK/Panstwochrzescijanskie.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net