Winnicki składa poprawkę do nowej ordynacji. „Rażące naruszenie”

Facebook Robert Winnicki

Prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki złożył poprawkę do projektu nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Według propozycji Prawa i Sprawiedliwości, nowa ordynacja spowoduje zabetonowanie sceny politycznej i zblokuje eurosceptyczne komitety w wyborach do PE.

– Zaproponowana w projekcie poselskim nowelizacja ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego ma na celu przypisanie stałej liczby możliwych do uzyskania mandatów do istniejących trzynastu okręgów wyborczych. Do podziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego są 52 mandaty. Przy aktualnym podziale kraju na 13 okręgów wyborczych spowoduje to, że w okręgach rozdzielane będzie od 3 do 6 mandatów. Konsekwencją wprowadzenia takiego systemu będzie rażące naruszenie zasady proporcjonalności wyborów do Parlamentu Europejskiego – czytamy w uzasadnieniu posła.

– Doprowadzi to do sytuacji, w której komitety o poparciu równomiernie rozłożonym w całym kraju nawet pomimo przekroczenia progu wyborczego 5% z dużym prawdopodobieństwem nie otrzymają żadnego mandatu w żadnym okręgu wyborczym, jeśli nie znajdą się wśród trzech komitetów uzyskujących najwyższe poparcie. Natomiast komitety z najwyższym poparciem otrzymają proporcjonalnie dużo większy udział w podziale mandatów niż wynikałoby to z procentowego poparcia otrzymanego od wyborców. Dlatego aby nie naruszyć zasady proporcjonalności wyborów wraz z przypisaniem stałej liczby mandatów do okręgu wyborczego należy zmniejszyć liczbę okręgów wyborczych – argumentuje poseł Winnicki.

– Niniejsza poprawka do projektu nowelizacji wprowadza podział kraju na cztery okręgi wyborcze, obejmujące po cztery województwa. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej sprawiedliwe i umożliwi utrzymanie proporcjonalności reprezentacji wyborców przez europosłów względem uzyskanego poparcia dla komitetów wyborczych, z których kandydowali – zauważa.

ruchnarodowy.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.