Wjatrowycz: nie chodzi o pojednanie z Polską

foto: YouTube
foto: YouTube

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyr Wjatrowycz, mianowany na to stanowisko przez władze post-majdanowej Ukrainy, podczas rozmowy z dwumiesięcznikiem „Nowa Europa Wschodnia” stwierdził, że celem dialogu Ukrainy i Polski nie jest pojednanie, a porozumienie.

– Naszym celem nie jest pojednanie. Celem jest porozumienie. Różnice między nami w ocenie konfliktu polsko-ukraińskiego pozostaną – powiedział w wywiadzie dla dwumiesięcznika. Szef ukraińskiego Instytutu słynie ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi oraz poglądów. Jest on historykiem i absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, uchodzi za apologetę OUN-UPA.

W latach 2008-2010 Wjatrowycz pełnił funkcję dyrektora archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Był podejrzewany, że fałszował wówczas dokumenty, które wybielały OUN-UPA. Wjatrowycz jest także członkiem rady nadzorczej Muzeum „Więzienie na Łąckiego”, propagującego tezę, że II Rzeczpospolita – na równi z Niemcami i Sowietami – okupowała Lwów i Galicję Wschodnią. Napisał książkę „Druga wojna polsko-ukraińska 1942-1947”, w której stawia tezę, że zbrodnie Ukraińców na Polakach z Kresów nie były działaniem zaplanowanym, lecz spontaniczną odpowiedzią na prowokacje.

Mas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net