22 września 2023
Wiadomości

Polska flaga? Nie w Wilnie

twitter.com/semperkresy

Polacy mieszkający w Wilnie postanowili uczcić Święto Flagi – niestety, nie spodobało się to litewskim władzom. Policja nakazała Kresowiakom schować wywieszone polskie flagi. Tym, którzy się nie zgodzili, zagrożono wysoką grzywną.

Na Wileńszczyźnie trwa akcja „Wywieś polską flagę w polskie święta” prowadzona przez organizacje polonijne, m.in. przez Ruch Młodzieży Polskiej. Przedstawiciele tej organizacji sprzedawali polskie flagi za symboliczną cenę, zachęcając do wywieszania jej 2 i 3 maja. Wielu rodaków z Wileńszczyzny zdecydowało się na zamanifestowanie swojego patriotyzmu – m.in. mieszkańcy ziemi solecznickiej, gdzie Polacy stanowią 80 proc. ludności.

Tym bardziej zaskoczyło Polaków mieszkających w Wilnie to, co zrobiła miejscowa policja w odpowiedzi na akcję. Według relacji Kresowiaków, litewscy funkcjonariusze odwiedzają domy i mieszkania, gdzie widnieje polska flaga, a następnie nakazują jej usunięcie pod groźbą grzywny. – Szanowni Rodacy, niecałe 15 minut temu do domu przyjechała policja (6. dzielnicowy komisariat m. Wilna) i kazała mi zdjąć flagę polską zawieszoną dzisiaj rano na balkonie. Argumenty, że jest święto Polski, nie pomogły. Tak to się okazuje, że flaga RP jest flagą wrogiego państwa – opowiada Lidia Kiejzik z Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. – To nasze święto. Mamy pełne prawo wywieszenia polskich flag – dodaje jeden z organizatorów akcji patriotycznej.

MGOT/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net