11 grudnia 2023
Wiadomości

Włochy szykują rządowy plan ewakuacji regionu superwulkanu Pola Flegryjskie

Nie tylko emocje, ale i realne zagrożenie rośnie w związku z superwulkanem Pola Flegryjskie we Włoszech koło Neapolu. Władze centralne państwa szykują wielki plan ewakuacji na wypadek erupcji. Ewakuacja ma objąć „dziesiątki tysięcy” mieszkańców południowych Włoch.

Rząd Włoch przekazał, że plany ewakuacji mają być gotowe w ciągu trzech miesięcy. Sprawdzony zostanie również stan budynków w okolicach Neapolu.

W regionie Pól Flegryjskich od kilku miesięcy mają miejsca silne wstrząsy sejsmiczne. Media podkreślają, że superwulkan jest znacznie większy od pobliskiego Wezuwiusza, który w 79 roku zniszczył starożytne miasto Pompeje.

Reuters podkreśla, że w regionie żyje około 500 tys. osób. W ciągu ostatniego miesiąca naliczono ponad 1,1 tys. wstrząsów sejsmicznych o różnej sile. W poniedziałek trzęsienie ziemi miało siłę 4,0 w skali Richtera, zaś w minionym tygodniu 4,2. Były to najsilniejsze wstrząsy od 40 lat.

Eksperci podkreślają, że wstrząsy to efekt podnoszenia się i opadania ziemi z powodu ruchów magmy. Naukowcy uważają, że w tym momencie nie ma dużego zagrożenia erupcją. Obawiają się jednak o stan budynków.

W perspektywie kilkudziesięciu lat z kolei może dojść do większej erupcji. Nie musi się tak jednak stać. Od kilku lat ziemia w okolicy podnosi się o 1,5 cm w ciągu miesiąca, czyli 18 cm w skali roku.

Nello Musumeci, minister obrony cywilnej i polityki morskiej powiedział, że ewakuacja może być „skrajną koniecznością”. Rząd zamierza przekazać więcej środków lokalnym instytucjom w celu natychmiastowej interwencji w razie katastrofy. Ponadto dziś w szpitalach na zagrożonym terenie odbywają się ćwiczenia z ewakuacji.

Ostatnia znacząca erupcja na Polach Flegryjskich miała miejsce w 1538 roku. Największa wydarzyła się 39 tys. lat temu. Ślady popiołu odnaleziono na terenie dzisiejszej Ukrainy i Rosji.

polsatnews.pl

fot. ilustracyjne/fot. YT/Marc -Volcano- Szeglat

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net