Kołłątaj nie zostanie uhonorowany

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

„Wojewoda Małopolski Józef Pilch usunął z państwowych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Krakowie złożenie kwiatów pod pomnikiem Hugona Kołłątaja na Uniwersytecie Jagiellońskim ” – pisze krakowskie wydanie „Gazety Wyborczej”. Nie wiadomo, czy powodem była reorganizacja przebiegu obchodów, czy racje historyczne.

W planach obchodów Trzeciego Maja zabrakło miejsca dla złożenia kwiatów pod pomnikiem Hugona Kołłątaja. Sytuację podchwyciła „Gazeta Wyborcza”. Nie wiadomo, czy zmiana jest spowodowana antyrewolucyjnymi przekonaniami wojewody, czy tradycja upamiętniająca Kołłątaja zniknęła w wyniku wprowadzonych do obchodów zmian.

Powstał Komitet Obrony Kołłątaja. Jak donosi dziennik, KOK zaapelował do Krakowian o przyjście z kwiatami pod pomnik Kołłątaja 3 maja. Pomysłodawcy tego wydarzenia zwrócili się do Jego Magnificencji Rektora UJ z prośbą „o udostępnienie w tym dniu dziedzińca Collegium Kołłątaja”. „Władze UJ błyskawicznie odpowiedziały na apel „- pisze „Gazeta Wyborcza”. Zgoda została wyrażona. Na obchodach ma się pojawić się przedstawiciel prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Hugon Kołłątaj był oświeceniowym publicystą. Nakłaniał króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do przystąpienia do konfederacji targowickiej.

Mas/Pch24.pl, Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net