Wpadka Kukiza. Porównał Niezłomnych do ludobójców z UPA

youtube.com
youtube.com

Paweł Kukiz porównał narodowe formacje partyzanckie z bandytami ukraińskich nacjonalistów. – Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym – napisał lider formacji Kukiz’15 na Facebooku.

– Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym – napisał Paweł Kukiz na Facebooku. Z wpisu wynika, że nie zamierzał stawiać znaku równości między formacjami, niemniej przez wielu porównanie zostało odebrane zdecydowanie negatywnie. – Oczywiście nie porównuję tych dwóch formacji bo potężna różnica polega na tym, ze ta pierwsza była z gruntu bandycka choć zdarzały się postaci prawe a u nas odwrotnie – pośród masy prawych Żołnierzy mielismy jednostki w postaci bandytów – kontynuuje Paweł Kukiz.

– Nie ulega wątpliwości, że ogromna większość Wyklętych była Bohaterami ale nie wolno gloryfikować tych, którzy pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” dokonywali zbrodni na ludności cywilnej. A takie postaci jak „Bury” czy „Ogień” są – mówiąc bardzo delikatnie – kontrowersyjne. Bóg jest Miłością a ten, który „w imię Ojczyzny” zionie nienawiścią tak, że morduje bezbronnych cywili (a szczególnie kobiety i dzieci) nie ma prawa odwoływać się do Honoru – napisał lider Kukiz’15.

Na ten wpis zareagował Robert Winnicki z Ruchu Narodowego. „Kukiz i Żołnierze Wyklęci – Pawle, nie idź tą drogą!”.

– My, narodowcy zawsze krytycznie podchodziliśmy do historii Polski. Wskazywaliśmy i wskazujemy to, co było w naszych dziejach wielkie, dobre, co budowało siłę narodu. Nie zapominamy jednocześnie o tym co było złe, małe, błędne, co prowadziło do słabości. Jesteśmy zwolennikami budowania przyszłości narodu na fundamencie prawdy. Krytyczna analiza historii uczy nas, jak nie popełniać błędów przeszłości. Niestety, ostatnie komentarze Pawła Kukiza idą w zupełnie przeciwnym kierunku niż uczy narodowa szkoła analizy dziejów – pisze lider narodowców na Facebooku.

– Przede wszystkim, zestawianie Żołnierzy Wyklętych z UPA, nawet przy wszystkich zastrzeżeniach, jakie poczynił, jest po prostu niegodne. Tu nie ma i nie może być żadnych analogii. Po drugie, takie zestawienie to strzał wymierzony w polską politykę historyczną. Strzał, który już jest wykorzystywany przez antypolskie siły w kraju, jak i zwłaszcza – będzie wykorzystywany za granicą. Polityk chcący reprezentować patriotów nie powinien takich rzeczy robić. Po trzecie wreszcie – żeby wypowiadać się w tak delikatnych kwestiach, należy gruntownie znać temat. Czy Paweł Kukiz zna choćby publikację Glaukopisu pt. „Kpt. Romuald Rajs „Bury” a Białorusini – fakty i mity”? Wątpię – stwierdza Robert Winnicki. Po wszystkim linkuje do wspomnianego tekstu (TUTAJ).

Lider Ruchu Narodowego kończy swój wpis apelem: „Pawle, nie idź tą drogą”.

CWIK

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net