22 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Współcześni męczennicy

Wigilia Zesłania Ducha Świętego była we Włoszech poświęcona szczególnej modlitwie w intencji współczesnych męczenników. W czasie zorganizowanych modlitewnych czuwań zostały przedstawione świadectwa wiary chrześcijan, którzy, mimo doznanych cierpień i prześladowań, nie wyrzekli się Chrystusa.

Najmłodszym w tym gronie był zaledwie 3-letni chłopczyk. Mały Nigeryjczyk Hassan został brutalnie pobity przez islamistów z Boko Haram. Nie chciał pozwolić na spalenie swojej Biblii. Kiedy próbował wyciągnąć Pismo Święte z ognia, oprawcy nazwali go „upartym niewiernym”. Rozjuszeni postawą dziecka, zbrodniarze wrzucili go w płomienie. Chłopczyk przeżył, mimo poważnych oparzeń i ran głowy zadanych kolbą karabinu.

Wspominani byli także pakistańscy małżonkowie: Shehzad Masih i Shama Bibi, spaleni żywcem na oczach swoich nieletnich krewnych przez islamską dzicz za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Inną z ofiar był zamordowany przez siepaczy z Al-Nusra Front w Homs w Syrii 76-letni holenderski jezuita, o. Frans van der Lugt. Do końca pozostał z ludźmi, którym całe życie służył, niosąc także pomoc cierpiącym muzułmanom.

Przytaczane było także świadectwo 54-letniej Irakijki. Khiria Al-Kas Isaac została porwana przez bandytów z ISIS. Jeden z nich groził jej torturami i ścięciem, jeśli nie przejdzie na islam. – Urodziłam się chrześcijanką i jako chrześcijanka chcę umrzeć – odpowiedziała. Innemu przytoczyła fragment Pisma Świętego. „Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” (Mt 10, 33). Przeżyła dzięki swojej postawie. Została jednak wraz z mężem pobita i obrabowano ich ze wszystkich oszczędności. Pieniądze zbierała na operację nerek. Inne rodziny miały mniej szczęścia. Ostatecznie udało jej się wraz z bliskimi uciec i schronić w Kurdystanie.

Przywoływane są także świadectwa księży i wiernych z Republiki Środkowoafrykańskiej, którzy z narażeniem życia ratowali muzułmanów w czasie wciąż trwającej w tym kraju wojny. Szczególna modlitwa zanoszona jest także za porwanych ponad dwa lata temu w Syrii 2 biskupów i 3 kapłanów oraz za uprowadzonego w ub. tygodniu ks. Jacquesa Mourada w prowincji Homs.

Do włączenia się w tę szczególną inicjatywę modlitewną, zaproponowaną przez episkopat Włoch, zachęcał w czasie ostatniej audiencji środowej Papież Franciszek. Prosił, by pamiętać o chrześcijanach, których się zabija i wygania z ich własnych domów ze względu na wyznawaną przez nich wiarę. – Niech ta modlitwa pogłębi w nas świadomość, że wolność religijna jest niezbywalnym prawem człowieka, i niech uczyni nas bardziej wrażliwymi na tragedię chrześcijan prześladowanych w naszych czasach. Połóżmy kres tej niedopuszczalnej zbrodni – zaapelował Franciszek.

Mug/pl.radiovaticana.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net