„Wyborcza” przeprowadza „wywiad” ze zmarłym ks. Tischnerem

Ks. Tischner wypowiada się na łamach „Wyborczej” odnośnie Smoleńska, PiSu i imigrantów. Jak to możliwe, skoro nie żyje od 16 lat? Tymczasem internauci po opublikowaniu przez dziennik z Czerskiej wywiadu ze zmarłym kapłanem i filozofem zgłaszają swoje propozycje do kolejnych „wywiadów” pod hasłem #wywiadyWyborczej

foto: YouTube
foto: YouTube

Ks. Tischner odszedł w 2000 r., w wieku 69 lat. Nie przeszkodziło to jednak dziennikarzowi „Wyborczej” w przeprowadzeniu z nim „wywiadu” odnośnie współczesnych wydarzeń – Piotr Augustyniak po prostu „wyobraził sobie”, co ksiądz miałby do powiedzenia na dane tematy i wymyślił hipotetyczne odpowiedzi, podpisując je nazwiskiem zmarłego. „Próbowałem odpowiedź znaleźć w jego publikacjach i poszukiwanie to przemieniło się w zaskakującą dla mnie samego rozmowę. Tak słyszę dziś głos Tischnera, wypowiadającego się o bieżących polskich sprawach” – tłumaczy autor „wywiadu”, doktor filozofii.

Głos, który „słyszy” Piotr Augustyniak, neguje m.in. obecną politykę PiSu odnośnie Smoleńska, dostrzegając w niej działanie piekła i jednocześnie nawiązując do słów Marksa o religii jako opium dla ludu. Głosowi nie podoba się także mówienie „nie” modernistycznemu posoborowiu. Z wywiadu dowiadujemy się również, że zmarły ksiądz rzekomo spotkał syna zabitego „Ognia”, jednego z Żołnierzy Niezłomnych, oraz że jest oskarżany przez środowiska konserwatywne i nieustannie poniżany. „Niech przemówią ofiary złudzeń i kłamstw – sami komuniści” – to również słowa „głosu” księdza Tischnera. Niestety, głos w żaden sposób nie koryguje rozlicznych agresywnych wypowiedzi Augustyniaka.

„Nikogo żywego widać się dla tak wątpliwej sprawy pozyskać nie dało” – komentuje Rafał Ziemkiewicz. „Po wywiadzie z ks. Tischnerem czas na wywiad z Mickiewiczem. I Piłsudskim” – dodaje Tomasz Terlikowski. Publikacja wywołała, co zrozumiałe, nie tylko ogromne oburzenie i niepokój związany z manipulacją imieniem zmarłego, lecz również falę żartów. W sieci powstał hasztag #WywiadyWyborczej, przy którym internauci zamieszczają swoje propozycje do kolejnych rozmów ze zmarłymi, m.in. z Mikołajem Kopernikiem, św. Piotrem, a nawet całą dynastią Jagiellonów. Nie brakuje również memów z przeróżnymi akcesoriami, służącymi spirytystom do wywoływania duchów, czy nawiązań do filmu „Wywiad z wampirem”.

MGOT

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net