Litewskie wybory a sytuacja Polaków na Kresach

foto: YouTube
foto: YouTube

Litwini wybierali dziś skład parlamentu. Wynik drugiej tury wyborów może mieć wpływ na sytuację Polaków zamieszkujących obecne terytorium Litwy. Wśród walczących o mandaty w litewskim sejmie była też Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

Sondaże wskazują, iż frekwencja wyniosła 30,5 proc. Po pierwszej turze najwięcej mandatów znajduje się w rękach partii Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Niestety dla Polaków, ponieważ ugrupowanie to jest nieprzychylne polskiej mniejszości. – Nie jest to dobra wiadomość dla Polaków zamieszkujących Wileńszczyznę, ponieważ ta partia, odkąd powstała, robi wszystko, aby ograniczać prawa polskiej mniejszości na Wileńszczyźnie i aby polska mniejszość na Wileńszczyźnie nie była w pełni reprezentowana w gremiach politycznych – ocenia dr Bogusław Rogalski.

O mandaty ubiegali się także członkowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, która w pierwszej turze otrzymała siedem miejsc w sejmie. Na Wileńszczyźnie Rita Tamaszuniene i Danuta Narbut zmierzyli się z kandydatami reprezentującymi Związek Ojczyzny. – Jestem przekonany, że te wybory sprawią, że polska partia AWPL umocni swoją pozycję, zarówno w Seimasie, jak i na litewskiej scenie politycznej, bo te wybory potwierdziły już to, że Polacy są bardzo dobrze zorganizowani, że potrafią walczyć o swoje prawa pomimo lat doświadczanej dyskryminacji – dodaje Rogalski. Lokalne wyborcze zamknięto o godz. 19.

MGOT/gazetaprawna.pl, pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net