Wyciekła korespondencja dowódcy NATO

Do Internetu wyciekła elektroniczna korespondencja gen. Philipa Breedlove’a, byłego naczelnego dowódcy sił NATO w Europie. Wynika z niej, iż Breedlove naciskał na Biały Dom i lobbował w kwestii dostarczania na Ukrainę tzw. broni śmiercionośnej.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Z informacji zamieszczonych w portalu The Intercept wynika, że Barack Obama przeciwstawiał się naciskom kongresmenów, tzw. „jastrzębi”, oraz wojskowych, którzy chcieli dostarczać ukraińskiemu rządu śmiercionośną broń. Prezydent Stanów Zjednoczonych obawiał się, że mogłoby to dać Rosjanom powód do większego zaangażowania się na Ukrainie.

Podczas swoich sprawozdań dla amerykańskiego Kongresu Breedlove oficjalnie krytykował działania Białego Domu. Portal DC Leaks opublikował jednak maile, które miał wysyłać generał. Ich treść świadczy o tym, że faktycznie generał lobbował na rzecz rozpoczęcia przez administrację Obamy wojny zastępczej (ang. proxy war) na Ukrainie i dostarczania jej władzom broni.

Według informacji, jakie pojawiły się w Internecie, w 2014 r. gen. Breedlove chciał spotkać się z byłym sekretarzem stanu Collinem Powellem, prosząc go o radę, co do sposobów wywierania nacisku na administrację Obamy, aby przyjęła ona bardziej agresywną w stosunku do Rosji postawę.

„Mogę się mylić,… ale nie widzę, żeby Biały Dom faktycznie »angażował się« poprzez pracę z Europą/NATO. Szczerze mówiąc, myślę, że jesteśmy »zmartwieniem« … tj. zagrożeniem, mogącym wciągnąć naród w konflikt” – można przeczytać w mailu Breedlove’a do Powella. Ten ostatni w odpowiedzi zgodził się na spotkanie. „Potrzebuję Twojej rady na dwóch frontach” – kontynuował Breedlove – „jak ująć tę sposobność w czasie, gdy wszystkie oczy zwrócone są cały czas na ISIL… a po drugie… jak osobiście wypracować to z POTUS [ang. President Of The United States – red.]”.

Portal twierdzi, że Breedlove próbował wpłynąć na Biały Dom kilkoma kanałami, m.in. mailując do profesorów akademickich i emerytowanych wojskowych, w tym do byłego najwyższego dowódcy NATO  gen. Wesley’a Clarka, chcąc w ten sposób uzyskać poparcie dla swojej sprawy, jaką było dostarczanie broni śmiercionośnej na Ukrainę.

W mailu wysłanym do Harlana Ullmana, starszego doradcy w Atlantic Counsil, Breedlove opisywał swoje próby uzyskania pomocy od Powella w wywieraniu wpływu na Obamę. „Uważam, że POTUS postrzega nas jako zagrożenie, które należy zminimalizować, … tj. nie wpakujcie mnie w wojnę???” – pisał rzekomo Breedlove. „Biorąc pod uwagę instrukcję od Obamy dla Ciebie, żeby nie zaczynać wojny, to może być trudne do sprzedania” – odpowiedział Ullman kilka miesięcy później w kolejnej serii maili, w których były dowódca sił NATO i USA w Europie starał się „lewarować, nakłaniać, przekonywać lub zmusić USA do reakcji” na działania Rosji.

The Intercept informuje, iż Breedlove odmówił komentarza w sprawie.

Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net