23 maja 2024
HistoriaWiadomości

Wyruszył Rajd Katyński. Na Placu Czerwonym zabrzmi polski hymn?

Kilkudziesięciu uczestników motocyklowego Rajdu Katyńskiego ruszyło wczoraj sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie szlakiem miejsc związanych z II Rzeczpospolitą. Wytyczone są dwie trasy: 7,5 oraz 10,5 tys. kilometrów.

Dominik Cwikła/Kontrrewolucja.netⓒ

Na uroczystości zjawił się syn pułkownika Witolda Pileckiego (awansowanego pośmiertnie), Andrzej Pilecki. W tym roku standardowa trasa będzie prowadziła przez miejsca związane z dawną Rzeczpospolitą czyli Wilno, Łotwę, Rosję, Ukrainę przez Kamieniec Podolski, Chocim, miejsca Rzezi Wołyńskiej i Lwów. Będzie liczyła 7,5 tys. kilometrów.

– Jest to przeżycie patriotyczne, chcemy odwiedzać miejsca związane z polskością. Jest to Rajd Katyński, więc przede wszystkim Katyń, miejsce kaźni Polaków. Jest to też Smoleńsk, miejsce katastrofy. Ale też piękne Wilno, od dawna historycznie związane z dawną Rzeczpospolitą, Lwów, który od zawsze jest duchowo polski – mówi Andrzej Gajewski, jeden z uczestników wyprawy. – Będziemy też w Moskwie, odwiedzimy Plac Czerwony. W ubiegłym roku udało się tam zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego, to było niezapomniane przeżycie – dodaje.

Druga trasa związana jest z okrutnym losem zesłańców syberyjskich. Będzie wiodła aż nad Bajkał.

Inicjatywa Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński rozpoczęta przez ś.p. Wiktora Węgrzyna, wyruszyła po raz 17.

Wiktor Węgrzyn zmarł na początku tego roku w Chicago.

wsensie.pl, wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net