10 czerwca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Wyrzucili kleryków za „konserwatyzm”

Z Narodowego Seminarium w irlandzkim Maynooth wydalono kilku alumnów. Powodem miał być „zbytni konserwatyzm”. Sprawa wywołała tak wielkie oburzenie, że zainterweniowali sami biskupi. Seminarzyści wrócą do formacji jeszcze tej jesieni.

Sprawa dotyczy sześciu alumnów. Polecono im „przemyśleć ich powołanie” i nie wracać po wakacjach. Choć seminarium nie podało oficjalnie żadnej przyczyny takiego zalecenia, irlandzka prasa pisze otwarcie o negatywnej ocenie „nazbyt konserwatywnych” postaw kandydatów do święceń.

Kierujący seminarium ksiądz Hugh Connolly przekonuje, że cała sprawa jest całkowicie normalna i nie ma w niej nic nadzwyczajnego. Przyczyną niechęci do dalszego kształcenia sześciu mężczyzn miał być nie ich teologiczny konserwatyzm, ale potrzeba nabrania „właściwego doświadczenia”.

„Irish Catholic” twierdzi, że to tłumaczenie jest zupełnie niewiarygodne. Jeszcze w 2010 roku ojciec święty, Benedykt XVI, zalecił zbadanie funkcjonowania seminarium w Maynooth. Alumni skarżyli się, że kierownictwo podchodzi bardzo niechętnie do osób o konserwatywnych poglądach i nie chce ich kształcić. Podawano wówczas, że zawieszano seminarzystów, którzy chcieli klękać podczas konsekracji.

– Nie chodzi tylko o to, że jest teraz niewielu kandydatów; chodzi także o to, że wielu obecnych [kandydatów – red.] jest chwiejnych, a niektórzy są o wiele bardziej tradycjonalistyczni, niż ci, którzy byli przed nimi – stwierdził w 2012 roku arcybiskup Dublina, Diarmuid Martin.

Równocześnie, irlandzki Kościół boryka się z działalnością grup modernistycznych duchownych dążących do „reformy” Kościoła znanej już z działalności Wir Sind Kirche. „Postępowcy” byli szczególnie aktywni w trakcie kampanii przed referendum dotyczącym instytucjonalizacji „małżeństw” osób tej samej płci. Zachęcanie wiernych do głosowania na „tak” miewało miejsce nawet w trakcie kazań.

„Zbyt konserwatywni” klerycy wrócą do seminarium. Nie wiadomo jednak, na jak długo.

CWIK/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net