15 czerwca 2024
HistoriaWiadomości

Zajęcie niemieckiego obozu Auschwitz

70 lat temu wojska sowieckie wkroczyły do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Jeden z najsłynniejszych na świecie niemieckich obozów zagłady widnieje na liście UNESCO pod nazwą „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

Według raportu rotmistrza Witolda Pileckiego w obozie zginęło od dwóch do pięciu milionów ludzi. Do obozu zwożono najpierw Polaków, potem jednak obóz zyskał sławę jako miejsce eksterminacji Żydów. Ci jednak zaczęli napływać do Auschwitz dopiero od kwietnia 1942 roku. W obozie śmiercią męczeńską zginął m. in. św. Maksymilian Maria Kolbe.

Auschwitz-Birkenau charakteryzował wyjątkowo surowy i okrutny sposób traktowania więźniów. Jedną z form znęcania się nad osadzonymi było oblewanie wodą nagiego człowieka zimą i zostawianie go na dworze by zamarzł na śmierć. Inną formą tortur w imię nauki były barbarzyńskie eksperymenty pseudomedyczne. Badano m. in. efekty chorób, sterylizacji i genetykę. Eksperymentami zajmowali się m. in. doktorzy Carl Clauberg, Horst Schumann i Josef Mengele.

Obecnie niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau próbuje się w propagandzie międzynarodowej przypisywać rzekomemu „polskiemu antysemityzmowi”. W nazwach zaś używa się określeń „polski obóz zagłady” lub „nazistowski obóz”, próbując wyprzeć fakt, że odpowiedzialnymi za zbrodnie tam dokonane są Niemcy.

CWIK/polskiedzieje.pl, auschwitz.org

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net