Zakaz burki nie łamie praw człowieka

Rama, licencja CC BY-SA 2.0 fr via Wikimedia commons

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę dwóch muzułmanek, obywatelek Belgii, które zaskarżyły przyjęty kilka lat temu zakaz noszenia strojów zakrywających twarz. Sędziowie podkreślili, że to właśnie zakaz burek i innych tego typu ubiorów jest ochroną wolności osobistej.

Dwie kobiety, Belgijka oraz Marokanka, złożyły do Trybunału skargę przeciwko decyzji władz z 2011 i 2008 r. Wtedy podjęto decyzję, że w Belgii nie można w miejscach publicznych nosić burek, nikabów oraz innych elementów stroju, które zakrywają twarz. Początkowo zakaz dotyczył jedynie kilku gmin, następnie przyjęto go w całej Belgii Muzułmanki upierały się, że zakaz ogranicza ich swobody obywatelskie i jest dowodem na dyskryminację ze względu na religię.

Sędziowie Trybunału nie przyznali racji muzułmankom. Podkreślili wyraźnie, że zakaz zakrywania twarzy nie wynika z przesłanek na tle religijnym, lecz społecznym. W odpowiedzi podkreślono, że celem belgijskiego prawa jest ochrona praw i wolności obywatelskich, a także że „może w społeczeństwie demokratycznym uchodzić za konieczny”. Trybunał odniósł się również pozytywnie do kwestii karania obywateli za naruszanie takiego prawa, zarówno grzywną, jak i pozbawieniem wolności.

Belgia jest jednym z wielu krajów, które w ostatnich latach zdecydowały się prawnie zakazać noszenia publicznie strojów zakrywających twarz – w tym nikabów czy burek. Podobne przepisy obowiązują we Francji, w Bułgarii, w niektórych kantonach Szwajcarii. Również Niemcy zdecydowały się niedawno na zakaz zakrywania twarzy przez kobiety sprawujące urzędy publiczne (TUTAJ).

gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net