16 maja 2024
Wiadomości

Założyciel Liberlandu aresztowany

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Założyciel nowego państwa Liberland został aresztowany. Jego kraj, który miał się stać rajem podatkowym, nie ma racji bytu w świetle prawa międzynarodowego.

Vit Jedlicka utracił wolność w momencie próby wtargnięcia na obszar przy granicy serbsko-chorwackiej. Terytorium, gdzie miał powstać nowy kraj czeskiego polityka, obejmuje 5 km2.  Jest to kawałek ziemi, który nie został wcielony do żadnego kraju po rozpadzie Jugosławii w 1990 roku.

Według założyciela Liberlandu, nikt nie upomniał się o ten kawałek ziemi, dlatego według prawa jest to wolna ziemia i można ją zaanektować. W sobotę twórcy nowego kraju zostali zaaresztowani i obwinieni za „bezprawne wtargnięcie”.

Liberland miał być republiką konstytucyjną z elementami demokracji bezpośredniej. Powstał 13 kwietnia na skraju lasu niedaleko Dunaju, między Chorwacją a Serbią. Ma własną konstytucje, prawo, flagę, i motto: Żyj i pozwól żyć. Akceptuje wszystkie waluty włącznie z wirtualną, czyli bitcoinem. Językami urzędowymi są: czeski oraz angielski.

Celem utworzenia państwa było wstrząśnięcie politycznym status quo. Ponieważ nie udało mu się nic zmienić w polityce, postanowił założyć nowe państwo dzięki któremu uda się mu zrealizować swoje plany. – Moi polityczni przeciwnicy zawsze mi mówili, że powinienem stworzyć własne państwo, aby pokazać, że  mój liberalizm będzie działać. I właśnie tak zrobiłem – mówił Vit Jedlicka w rozmowie z CNBC.

Aby zostać obywatelem nowego kraju trzeba przedstawić zaświadczenie. Nie można być karanym oraz nie mieć żadnej „komunistycznej, nazistowskiej lub innej ekstremistycznej przeszłości”.  Zgłosiło się na razie 300 tys. osób, w tym 80 milionerów. Na sam początek będzie trzeba dołożyć funduszy na nowo powstający kraj. Jak do tej pory uzbierano już 15 tys. dolarów. Będą to pieniądze przeznaczone na finansowanie i zakwaterowanie dla 20 wolontariuszy.

Suwerenność Liberlandu nie została uznana ani przez Chorwację, ani Serbię. Natomiast teren zajęty przez czeskiego polityka nie jest niczyj. Należy albo do Serbii albo Chorwacji. Na teren małego państewka nie wpuszczono dziennikarzy, a flaga Liberlandu została usunięta.

Joan/tvn24bis.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net