Zamach w Haiti. Prezydent nie żyje, wdowa jest ranna. Miesiąc temu wielkie agencje lamentowały, że to jedyny kraj na Zachodzie bez szprycy

W nocy z wtorku na środę dokonano morderstwa prezydenta Haiti Jovenela Moise’a, zaś wdowa po nim została ranna. Do zamachu doszło w prywatnej rezydencji prezydenta. Część z zamachowców została już zlikwidowana. Równo miesiąc temu Bloomberg pisało, że kraj ten jest „jedynym na zachodniej półkuli bez szczepionek”. Chodziło oczywiście o nieprzebadane preparaty na koronawirusa.

Zamaskowani i uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do prywatnej rezydencji prezydenta Haiti w nocy z wtorku na środę na wzgórzach Port-au-Prince. Krzyczeli, że są z DEA – amerykańskiej agencji Drug Enforcement Administration. Zastrzelili 53-letniego prezydenta i ciężko ranili jego żonę.

Według lokalnych mediów, w ciele prezydenta znaleziono 12 kul. Splądrowano również jego biuro i pokój.

Claud Joseph, który pełni obowiązki premiera Haiti, zabójcy byli „obcokrajowcami, którzy mówili po angielsku i hiszpańsku”. Szczegółów sprawy nie ujawnił. Ambasador Haiti w USA Bocchit Edmond wskazał z kolei, że zabójcy byli „profesjonalnymi najemnikami” podszywającymi się pod DEA.

Tej nocy poinformowano o zlikwidowaniu czterech i pojmaniu dwóch z zamachowców. Odbito również trzech policjantów, których pojmano jako zakładników.

Obecnie wielkie media skupiają się na „dążeniu do autorytaryzmu” prezydenta, wskazując pośrednio, że to miałoby być przyczyną zamachu. Warto jednak zwrócić uwagę na poprzednie komunikaty na temat Haiti. To, co najmocniej krytykowano, to nie bieda i inflacja, ale brak szprycowania obywateli nieprzebadanymi preparatami. Jim Wyss 8 czerwca – równo miesiąc temu – napisał na stronie bloomberg.com, że „Haiti jest jedynym krajem na zachodniej półkuli bez szczepionek”.

– Haiti, najbiedniejszy naród na zachodniej półkuli, zdobył kolejne ponure wyróżnienie: jako jedyny nie zaszczepił ani jednego mieszkańca przeciwko Covid-19 – czytamy w tekście. Rząd ponadto odmówił przyjęcia preparatów od AstraZeneca, które oferowano mu bezpłatnie. Potem zmienił zdanie, ale wówczas już byli inni klienci na preparat.

radiozet.pl / rmf24.pl / bloomberg.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.