30 listopada 2023
Wiadomości

Zamach w Turcji, zginęło 95 osób

Doszło do zamachu przed dworcem kolejowym w Ankarze. Dwaj samobójcy wysadzili się przed dworcem. Zginęło 95 osób. Premier ogłosił trzydniową żałobę narodową.

W sobotę miały miejsce dwie duże eksplozje przed jednym  z dworców kolejowych. W tym czasie zbierali się uczestnicy prokurdyjskiej manifestacji opozycjonistów z Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) oraz Republikańskiej Partii Ludowej. Zginęło 95 osób, a 246 zostało rannych.

Według Tureckich władz, te eksplozje to sprawka Państwa Islamskiego. Premier Ahmet Davutoglu uważa, że zamach mógł zostać przeprowadzony przez dżihadystów z ISIS lub skrajnie lewicowych bojowników kurdyjskich, członków ugrupowania Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C). Do tej pory z żadna z nich nie przyznała się odpowiedzialności w  sobotnich wydarzeniach.

Wzywająca do demonstracji w Tureckiej stolicy, Prokurdyjska HDP uważa że za zbrodnią stoi rząd. – Mamy do czynienia z morderczym państwem, które zamieniło się w mafię – powiedział lider HDP Selahattin Demirtas. – Jesteście największymi zwolennikami terroru – dodał.

Około 10 tys. osób przekonanych o terrorystycznej działalności rządu przeszło wieczorem ulicami Stambułu. Manifestujący wyrażali swoje niezadowolenie, wykrzykując hasła przeciw islamistycznemu prezydentowi i Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Władze ogłosiły tymczasowy zakaz publikowania przez media zdjęć i nagrań z zamachu. Rzecznik rządu zapowiedział, że zakaz może być spotęgowany, jeśli obecny będzie łamany.

Joan/polityka.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net