Zawadzka i koleżanki staną przed sądem?

foto: https://twitter.com/Jasio_z_II_b
foto: twitter.com/Jasio_z_II_b

Prezes Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski przypomniał, że złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu kultu jest jasno określonym czynem zabronionym, za który może zostać zasądzona kara. Sprawa dotyczy prowokacji z 3 kwietnia, do której doszło w kościele św. Anny. Działaczka LGBT, która stała się wówczas „gwiazdą” Internetu, deklaruje, że nie boi się więzienia i planuje pisać w celi dzienniki.

– Zawiadomienia do prokuratury w sprawie popełnienia przestępstwa w niedzielę, 3 kwietnia, w warszawskim Kościele świętej Anny zostały już złożone, ale my i tak podejmiemy działania, przygotowując opinię prawną po to, by dać argumenty, które w postępowaniu powinny zostać uwzględnione. Myślę, że będzie to skuteczniejsze niż wszczynanie kolejnego postępowania – powiedział mecenas Jerzy Kwaśniewski, jednak dodaje, iż nie jest oczywiste, czy Anna Zawadzka i inne prowokatorki zostaną ukarane. – Sprawa jest skomplikowana. Złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu kultu jest jasno określonym czynem zabronionym w związku z czym w tym zakresie może zostać zasądzona kara, nawet jeśli byłaby tylko symboliczna – ocenił prawnik.

Mecenas zwraca uwagę, że w tym wypadku nie ma mowy o czynach popełnionych pod wpływem impulsu ograniczających winę, ponieważ feministki działały z premedytacją i towarzyszyła im obstawa dziennikarska. Ponadto lewicowe aktywistki trudno uznać za typowych gości na Mszy św. Jerzy Kwaśniewski niestety nie spodziewa się, by sąd zareagował w tej sprawie z podobną surowością jak wobec młodych manifestantów, którzy zaburzyli wykład stalinowskiego majora, prof. Zygmunta Baumana. – W tamtej sprawie powoływano podobne argumenty jak teraz, mówiono o tym, że uczelnia to świątynia wiedzy. Przywoływano w ten sposób wyjątkowość miejsca. Tutaj jednak mamy do czynienia z miejscem chronionym o wiele bardziej. Wolność nieskrępowanego sprawowania kultu religijnego jest wartością konstytucyjną, jako aspekt wolności religijnej – powiedział mec. Kwaśniewski.

 – Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Te same osoby mogą często manifestować w obronie konstytucji w ramach Komitetu Obrony Demokracji, a następnie okazywać pełne lekceważenie prawom podstawowym tą samą konstytucją poręczanym, takim właśnie jak wolność religijna – dodaje Kwaśniewski. Prawnik przypomina, że „sprawowanie kultu religijnego jest pod szczególną ochroną właściwie w całym demokratycznym świecie”, więc taki eksces powinien się spotkać z reakcją państwa. Niestety, według mec. Kwaśniewskiego w prokuraturze akt oskarżenia może powstać dopiero za kilka miesięcy, więc wychowawcza rola prawa więc nie zaistnieje.

Sama Zawadzka zdaje sobie sprawę, iż może jej grozić proces i deklaruje gotowość pisania więziennego dziennika. W wywiadzie dla jednego z serwisów plotkarskich zaskoczyła twierdzeniem, że jeśli trafi do więzienia, znajdzie się w celi z kobietami, które poroniły.

Szy/pch24.pl

 

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net